Elősütéstől a fűszerezésig – 5 tipp az igazán finom töltött zöldségekért
2022. March 31.Lehet unalmas, lehet túlsült vagy maradhat félig nyers. És persze ennek az ellenkezője is simán összejöhet: az ilyen töltött zöldség ízekben gazdag, tökéletes állagú és eszméletlenül finom! Jöjjön 5 egyszerű tipp a tökéletes végeredményért!
Vájjuk – de mennyire?
Nemcsak egy „tölteléket megtartó” burkot szeretnénk, hanem a zöldség ízét is éreznénk, ugye? Vájjuk ki alaposan, hogy legyen hova töltenünk az ízben harmonizáló tölteléket, de azért hagyjunk a zöldségből is!
Fűszer, fűszer, fűszer
Naná, hogy jól befűszerezzük a tölteléket! – vágjuk rá azonnal. De mi a helyzet magával a zöldséggel? Valami plusz fűszer a zöldség felületére is szükséges. Ha más nem is, legalább némi só és őrölt fekete bors.
Tipp: Így mosd meg hatékonyan a zöldségeket és gyümölcsöket!
Süssük/főzzük elő!
Két oka is van, hogy miért kell külön hőkezelni a zöldségeket. A gomba (soroljuk most az egyszerűség kedvéért ide) például rengeteg levet ereszt, így ha a szép nagy fej csiperkékbe, vagyis portobello gombákba azonnal beletöltenénk a kiszemelt tölteléket, bizony jól eláztatná azt a keletkező nedvesség. A megtisztított gombákat üregükkel lefelé fordítva süssük félpuhára. Ezután töröljük szárazra, töltsük meg, és mehetnek vissza a sütőbe. Hasonló a helyzet a kaliforniai paprikákkal is.
A másik ok az, hogy a töltelék hamarabb átsül, mint például a nyers, kivájt cukkini. Ezért szükséges szintén félpuhára sütni, majd csak ezután megtölteni. Ha a töltelékbe nem teszünk kötőanyagként nyers tojást, akár majdnem teljesen puhára süthetjük a zöldséget. Ekkor ugyanis elég, ha pár percre kerül be a sütőbe a töltelékes zöldség.
Nem csupán elősüthetjük, elő is főzhetjük a zöldségeket, erre alkalmas például a vöröshagyma vagy a karalábéfejek.
Jöhet egy kis olaj is
A zöldség peremét (tehát azt a részt, ahova nem kerül töltelék, viszont éri a közvetlen hő) kenjük be egy kevés magas hőmérsékletet jól tűrő olajjal. Ezzel megakadályozzuk, hogy kiszáradjon, beráncosodjon.
Óvatosan a sajttal!
3. pontunkkal függ össze, hogy a sajtot sem érdemes „agyonsütni” a zöldségeken. Főleg azért nem, mert sok esetben magát a tölteléket érdemes alufóliával letakarni, hogy ne száradjon ki. Akkor pedig a sajt úgysem pirulna meg. Szórjuk meg az utolsó 4-5 percben, ennyi idő alatt szépen megolvad a reszelt sajt, ha pedig megpirítanánk, kapcsoljunk grillfokozatra!
Kapcsolódó téma: