De miért kerül ketchup a hasábkrumplira?
2019. June 26.A Föld forog, nyáron meleg van, a hasábkrumplit pedig ketchupbe mártogatjuk – bizony, vannak megfellebbezhetetlen tények az életben, mi pedig nem is vitatkozunk, esetleg kérünk még egy kis majonézt is a kedvenc piros szószunk mellé. A kíváncsiság viszont azért csak ott motoszkált bennünk: vajon honnan ered ez a magától értetődő párosítás? Utánajártunk, jöjjön is a ketchup-krumpli sztori, kezdjük a legelején!
Mikor találták fel a ketchupöt?
A ketchup évszázadok óta ismert, ám ahogy az lenni szokott, az évek múlásával sokat változott a recepttúrája. Kapaszkodjon meg mindenki: a legkorábbi ismert recept nemes egyszerűséggel nem tartalmazott paradicsomot, ehelyett az ezzel foglalkozó kínai emberek pácolt halból készítették. A mai szemmel ismerős, paradicsom alapú ketchupök a 20. század elején jelentek meg, igazán pedig akkor robbantak be a köztudatba, amikor a Heinz család megalapította az azóta világhírre szert tett márkát, és elkezdte nagyüzemben gyártani, palackozni és forgalmazni a szószt. És még egy jelentős változásról lehet beszámolni: az 1970-es években került be a receptek többségébe a magas fruktóztartalmú kukoricaszirup.
Oké, de a ketchup előtt mibe tunkoltuk a burgonyát?
A hasábkrumplit Belgiumnak köszönhetjük, a kis krumplirudacskák a 19. század elején hódították meg Európát. Ekkor a ketchup ismeretlen volt az öreg kontinensen, mai formájában pedig még nem is létezett. De akkor mibe mártogattak, tunkoltak az emberek? Hát majonézbe!
Hogyan talált egymásra a ketchup és a sült krumpli?
Bár egyesek már a 19. század végén is kipróbálták ketchuppel a sült krumplit, de a szokás igazán Amerikában (hol máshol…) lett népszerű az 1940-es évektől. Ekkoriban váltak igen kedveltté a gyorséttermek, az új étkezési lehetőségek pedig új ízeket, párosításokat honosítottak meg. Végeredményben elmondhatjuk, hogy amerikai-európai fúzióról van szó: a belga burgonya és az amerikai ötlet találkozásáról.
Házilag is nekiállhatunk
Ha fontos, hogy tudjuk, mi kerül a szószba, esetleg saját ízlésünkre hangolnánk a fűszerezést, akkor próbáljuk meg házilag elkészíteni. Ebben segít Marton Adri szuper receptje. Ráadásul most a piacon csodás paradicsomok közül válogathatunk, így konzerv helyett friss, lédús gyümölcsből is megfőzhetjük. Pataky Péter pedig azt is megmutatja, hogy mitől lesz tökéletes a házi sült burgonya.
Forrás: Reader’s Digest