Szent Iván éjszakáján minden a tűz körül forog
2022. June 23.Bár a nyári napforduló június 21-re esik, Szent Iván-éj ünnepét – csillagászati okokra visszavezethetően – két nappal később, június 23-ról 24-re virradóra tartják. Az ünnep pogány gyökerű, de a kereszténység is számon tartja, Keresztelő Szent Jánosra emlékeznek ilyenkor, ő az ünnepnap védőszentje. Érdekes a kapcsolódás: június Szent Iván hava, az Iván pedig a János név szláv eredetű formája.
Tipp: Ilyen a Midsommar, azaz a nyári napforduló ünnepe Svédországban
Ezen a napon a fényt ünneplik, amely diadalmaskodott a sötétség felett. A fény és a világosság legfőbb szimbóluma a tűz, így nem csoda, hogy a legtöbb kapcsolódó népszokás a tüzet helyezi középpontba. Aki bűnbocsánatot szeretett volna nyerni Szent Jánostól, annak háromszor kellett átugornia a tüzet, de alapvetően ezen az éjszakán a tűz körül táncolt, énekelt az egész falu, lakóközösség. Köztük a hajadon lányok, ugyanis szerelemvarázsló hatást is tulajdonítottak tűznek: amikor kialudt, leheveredtek a legközelebbi kenderföldre. Amelyik lány után felegyenesedett a kender, az hamarosan férjez megy – tartották.
Egészséget szintén reméltek az emberek a tűztől. Illatos növényeket, gyógynövényeket füstöltek a tűz felett, amelyekből később fürdőket, teákat, főzeteket készítettek. Sőt! Állítólag a mágikus éjszakán meztelenül begyűjtött növények még erősebb gyógyhatással bírtak. Hamujába pedig almát dobtak, ugyanis úgy vélték, hogy aki beleharap egy ilyen almába, az egész évben egészséges marad.
Ezt már olvastad?
Ma ünnepeljük Szent Iván éjszakáját. Készíts tűzrőlpattant ételeket az estére!