Hogyan érdemes tárolni a friss, vágott zöldfűszereket?
2021. September 26.Zöldfűszerekkel minden finomabb, és bár vannak módszerek az otthoni szárításukra és fagyasztásukra, a legfinomabbak mégis a frissen. Az ideális persze az, ha a kedvenc fajtákból van egy-egy bokorral a kertben (vagy legalább egy cseréppel a konyhaablakban), de tény, hogy ez nem mindig megoldható. Épp ezért jogos a kérdés: hogyan tároljuk a levágott zöldfűszereket, hogy minél tovább frissek és finomak maradjanak?
Mossuk vagy sem?
Sokszor halljuk, hogy csak felhasználás előtt érdemes megmosni a zöldséget, gyümölcsöt és zöldfűszert, hiszen nem szeretnénk, hogy több nedvességhez jussanak. Viszont manapság a legtöbb szupermarket vízpárnával permetezi az árusított növényeket, így amikor megvesszük, már elég nedvesek, azaz nagyjából mindegy, megmossuk-e. A mosással eltávolítjuk a felületi baktériumokat és szennyeződéséket, tehát végeredményben a megmosott zöldfűszer jó eséllyel tovább eláll.
Mitől mehet tönkre a vágott zöldfűszer?
– Túl sok fény: károsítja a klorofillt, és a növények besárgulnak. Különösen veszélyeztetettek az érzékeny, vékony szárú, apró levelű fajták.
– Túl sok oxigén: a bazsalikom vagy a menta, ha nem csomagoljuk be, gyorsan barnulásnak indul.
– Túl sok nedvesség: gyors rohadással lehet számolni.
– Túl kevés nedvesség: ettől pedig kiszáradnak.
– Nem megfelelő hőmérséklet: gyorsabban megromlanak vagy elveszítik az ízüket. A legtöbb zöldfűszert a legjobb a hűtőben tartani, kivéve a bazsalikomot és a mentát.
Összefoglalva: növényünk levegőzzön, de ne túlságosan, ne tegyük erős, közvetlen fényre, tároljuk hűvösben.
Hogyan tároljuk?
A szívósabb fajták esetén a legjobb, ha nedves papírtörlőbe csavarjuk a zöldfűszert, majd így műanyag tasakba vagy dobozba zárjuk.
Az érzékenyebb zöldfűszerek akkor bírják a legtovább, ha valamilyen edénybe és vízbe állítjuk, mintha virágok lennének, a tetejükre pedig műanyag zacskót húzunk.
Forrás: serious eats