Vajon miért fáj a fejünk, ha nem isszuk meg a szokásos kávénkat?
2020. March 17.Mi történik a testünkkel, ha felhagyunk a kávézással, vagy csak egy ideig egyszerűen nem fogyasztjuk el a szokásos mennyiséget? A tudománynak erre is van magyarázata, ráadásul meglepően egyszerű és magától értetődő.
Az arra hajlamosak rögtön megérzik, ha nem fogyasztották el a reggeli kávét: a hiány a fejfájás jellegzetes tüneteivel kopogtat. A koffein ugyanis összehúzza az agyban az ereket, ám ha nem fogyasztunk több kávét vagy más koffeintartalmú italt, az erek kitágulnak, ez pedig átmenetileg – amíg hozzászokik szervezetünk a megváltozott helyzethez – erős, akár migrénes fejfájáshoz vezethet.
Emellett a koffein blokkolja az agyunkban az adenozin nevű neurotranszmittert. Hogy mit is jelent ez pontosan? Az adenozintól nyugodtak maradunk, a koffein viszont pont ellenkező hatást vált ki: fokozza az éberséget. Így aztán, ha leállunk a kávéval, az agyunk először nem érti pontosan, hogy mi is történik, azaz szélsebesen elkezd több adenozint termelni. Emiatt törhet ránk álmosság.
Hagyjuk-e abba a kávézást? Amennyiben orvosunk javasolja, netán komoly alvásproblémákkal küzdünk, muszáj lemondanunk róla. Emellett kijelenthető, hogy napi 4-nél több kávé nem ajánlott, ha ennél több csésze lecsúszik, akkor bizony érdemes elgondolkodni a mennyiség csökkentésén.
Forrás: so delicious