Marton Adrienn-nel, Pataky Péterrel és a hét gasztrobloggerrel mostantól még ízesebb az élet
Fotó: 123RF

Vegán életmódot folytatsz? Akkor az alábbi ételek lehetnek a legfőbb fehérjeforrásaid

2019. July 22.

Kezdő vegánként kihívást jelenthet megfelelő mennyiségű fehérjét beilleszteni az étrendünkbe, ám azért összességében nem olyan nehéz feladat, mint amilyennek első látásra tűnik. Ha számba vesszük a növényi alapú ételeket, 4 csoportból tudjuk a legtöbb fehérjét kinyerni. Ezek a zöldségek, a hüvelyesek, a csonthéjasok és a magok. Cikkünket nem csak vegánoknak ajánljuk, hanem azoknak is, akik vegyes táplálkozás mellett szeretnének kevesebb állati eredetű táplálékot fogyasztani. Úgy, hogy mindez ne menjen a fehérjebevitelük rovására. 

 

1. Edamame bab

A szójabab akár magában, egy kevés sóval meghintve, akár saláta részeként is igencsak laktató élelmiszer. A fehérjén kívül kiváló forrása az aminosavaknak, magas rosttartalma pedig elősegíti a jó emésztést.

 

2. Fekete bab

Egy csésze 15 gramm fehérjét tartalmaz, sokoldalúan felhasználható babféle. Készülhet belőle leves, burrito, illetve ehetjük más zöldségekkel rizs mellé. Sőt, alaposan átmosva desszertet, brownie-t is szoktak belőle készíteni. Magas a rosttartalma.

 

3. Tofu

Ez a fehérjeforrás szintén tartalmazza az összes létfontosságú aminosavat. Különböző szilárdságú fajtái léteznek, minél szilárdabb egy tofu, annál fehérjedúsabb. Kalciumot és némi vasat is tartalmaz.

 

4. Tempeh

A tempeh a tofu keményebb, rágósabb alfaja, a tofuhoz hasonlóan tartalmazza az összes létfontosságú aminosavat. Húsfélék helyettesítésére kiváló, ehetjük pácolva, sütve, grillezve vagy akár pörköltnek elkészítve. 

 

5. Csicseriborsó

A humuszon túl is van élet, ha a csicseriborsó felhasználásáról van szó. Lehet belőle levest főzni, adhatjuk tésztaételekhez, de kerülhet palacsintákba, muffinokba és élesztőmentes kenyerekbe is.

 

6. Szejtán

Ez a vegán proteinforrás gluténból készül, így nem biztos, hogy mindenkinek megfelelő. Ám ha fogyasztunk gluténtartalmú élelmiszereket, mindenképpen érdemes kipróbálni, hiszen a fehérjén kívül magas a rost- és vastartalma is.

 

7. Quinoa

A quinoa nagyszerű fehérjeforrás, különösen ha tofuval vagy hüvelyesekkel összekeverve fogyasztjuk. Apró szemű gabonaféle, amely ugyancsak tartalmazza az összes létfontosságú aminosavat, ráadásul gluténmentes. Kerülhet salátába, de készíthetünk belőle vegán hamburgereket is.

 

8. Lencse

Kiváló forrása a fehérjének és a rostoknak, különösen ha magokkal vagy keményítős zöldségekkel keverjük össze. Ennek legegyszerűbb módja egy lencseleves, saláta vagy lencseburger.

 

Forrás: Hello Giggles

Megosztom barátaimmal

Szerkesztőink kedvencei

Ezek a legvegánbarátabb városok

Ezek a legvegánbarátabb városok

Európai és amerikai nagyvárosok is szerepelnek a listán

Napi ajánlatunk

Top videók

Sonkás-bulguros töltött kaliforniai paprikák

Könnyű ebéd vagy vacsora a sütőből. A receptből az is kiderül, hogy miért érdemes elősütnöd a paprikát.

Almás rizsfelfújt

Őszi desszert, amely egy tartalmas leves után 2. fogásként is megállja a helyét.

Duplasajtos tepsis bucik

A hot dog kiflit akár így is felhasználhatod!