Lilahagyma-chutney – Téglás Edit
Júliusban és augusztusban az ismerős arcok mellett vendégszerzőkkel is találkozhattok nálunk. Úgy határoztunk, hogy a pop-up éttermek mintájára „pop-up” rovatot indítunk, hogy bemutassunk nektek néhány izgalmas blogot. Hétről hétre olyan magyar gasztrobloggereket látunk vendégül, akiknek az ebéd- vagy vacsorameghívására mi sem mondanánk nemet, sőt!
Alkalmi szerzőink nem csupán az egyik kedvenc receptjüket osztják meg veletek, hanem 10+1 villámkérdést is megválaszolnak, hogy még jobban megismerhessétek őket.
Rendhagyó módon kezdjük a plusz kérdéssel, mutasd be kérlek pár mondatban a blogod!
3 éve azért kezdtem blogot írni, hogy saját magam részére dokumentáljam azokat a recepteket, amelyeket lekvárfőzéskor kitaláltam és kipróbáltam. Kistermelőként a gasztronómiai pályafutásom lekvárfőzéssel kezdtem, aztán szép lassan a szörpök és chutneyk készítése is bekerült a repertoárba, most pedig már a gyógy- és fűszernövények megismerésével és felhasználási lehetőségeivel törekszem gyarapítani a tudásomat. Blogom posztjai az utóbbi időben kezdtek személyesebb hangvételűvé válni, a receptek mellett az életemet foglalkoztató kérdések körüli eszmefuttatások is helyet kapnak.
A közösségi oldalakat pedig továbbra is arra használom, hogy vizuálisan vágyat ébresszek az arra fogékony közönségben a kertművelés, a gyümölcstermesztés és a főzés, sütés iránt.
Kövesd Editet az Instagramon és a Facebookon is!
Van olyan étel, amin időtlen időkig – de legalábbis nagyon sokáig – el tudnál élni?
Azt hiszem, anyukám zakuszkás kenyerén hónapokig el tudnék lenni. Ez az íz számomra maga az otthon! Ha belekóstolok, felelevenedik a gyermekkorom, és újraélem az emlékeimet. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy anyuka sokat és nagyon finomakat készít még mindig, így ha megérkezik tőle a szállítmány, tényleg jó sokáig zakuszkás kenyérrel kelek és fekszem. ☺
Melyik nemzet konyhája áll hozzád a legközelebb?
Az olasz és a francia konyha ízvilágából nagyon sok mindent szeretek, de a szívem csücske akkor is egyértelműen az erdélyi konyha.
Ha 3 alapfűszert kellene választanod, melyek lennének azok?
A rózsabors az egyik nagy aktuális kedvenc. Szinte minden ételbe szórok egy keveset, frissen törve. Szintén nagy imádat alakult ki a fűszernövények iránt is, az idei favorit a koriander és a csombor.
Van olyan étel vagy alapanyag, amit annyira nem kedvelsz, hogy legszívesebben eltörölnéd a föld színéről?
Van! A pacalt és a májat nem eszem meg, úgyhogy nincs az az isten, hogy a számba vegyem!
Milyen ételeket készítesz a leggyakrabban?
A prímet a zöldségből készült ételek viszik, de ez egyáltalán nem meglepő, ha az ember párja vegetáriánus! A húsokkal egyáltalán nem vagyok szoros barátságban, csak a fehér húsok elkészítésére vállalkozom, gyermekünk is ezt fogyasztja szívesen. Nem is olyan rég még telefonos segítséget kellett kérnem egy barátnőmtől, mert a helyi bolt húspultja előtt állva, hosszas töprengés után sem jöttem rá, hogy milyen hússal szemezek, és legfőképp az okozott gondot, hogy adott recepthez (amit az említett barátnőnél fogyasztottam) mi való. ☺
De volt már arra is példa, hogy a karácsonyi vacsora előtt sírva toporzékoltam, hogy a tervbe vett töltött pulykát nem tudom elkészíteni. Aztán erőt véve magamon – és a család húsfogyasztó tagjai iránti szeretettemmel felvértezve – valahogy mégis sikerült egy isteni vacsorát rittyentenem.
Van olyan konyhai eszköz, amit mindenkinek ajánlanál beszerzésre?
A multifunkciós konyhai aprítógépem maximálisan beváltotta a hozzá fűzött reményeket, azóta a zöldségaprítás, reszelés, darabolás sokkal flottabbul megy.
És olyan, amit teljesen feleslegesnek tartasz?
A citrusprésem évek óta áll a szekrényben, mivel sokkal macerásabb használat után szétszedni és elmosogatni, mint kézi préssel gyorsan friss levet nyerni.
Ha 1 órád lenne a váratlanul bejelentkező barátaidnak készíteni valamit, milyen ételre esne a választásod?
Az attól is függ, hogy milyen évszakban érne a meglepetés. Tegyük fel, hogy nyáron toppannának be, akkor ízletes lecsóval etetném meg őket. Ha pedig éppen érne a cukkini, finom cukkinifasírtot kapnának, mondjuk bazsalikomos pesztóval. Hamar megvan, jutna még idő a desszertre is. ☺
Fagyim nyáron szinte mindig van a hűtőben, így kapnának csokifagyit ringlólekvárral leöntve, vagy vaníliafagyit fahéjas baracklekvárral.
Ha télen érkeznének, bedobnék a sütőbe egy fadobozos sült camembert sajtot, pirítanék hozzá fokhagymás bagettet, és a kamra polcáról talán még előkerülne egy féltve őrzött chutney is.
Aztán az is lehet, hogy juhtúrós puliszkát dobnék össze!
A közös étkezéseknek számomra mindig felemelő erejük van, hatalmas érzéseket képesek átadni. Egészen biztos, hogy a vendégeim nem maradnának éhesek.
Inkább sós vagy inkább édes?
Sós és édes is, és van, hogy egyszerre mindkét ízvilág. Tavaly fedeztem fel, hogy a vaníliás őszibaracklekvárom friss, ropogós sós pereccel a legfinomabb.
Ha lehetőséged nyílna együtt főzni és vacsorázni egy ismert séffel vagy más gasztroszemélyiséggel (lehet kortárs, de olyan ember is, aki már nincs köztünk), kivel ülnél egy asztalhoz?
Csíkmadarason, a Malom panzióban Gáll Tímea tüzénél szívesen melegednék fel, és megkóstolnám a töltelékes káposztáját. Aztán elugranék Moldova fővárosába, Kisjenőre. Matiescu Natalia kovászos kenyerét előszeretettel ropogtatnám, és örömmel lesnék el tőle kenyérsütési praktikákat. A hírességek közül pedig a francia Alain Passard vegetáriánus főztjét lenne nagy kedvem megkóstolni!
Lilahagyma-chutney
Hozzávalók
4 közepes méretű üveghez- 2 kg lila hagyma
- olívaolaj
- 4 evőkanál barna cukor
- 2 löttyintés balzsamecet
- 2 dl száraz vörösbor
- friss zsályalevelek
- fél teáskanál rózsabors
- só, őrölt fekete bors
Elkészítés
A lila hagymát megpucoljuk, vékonyra felkarikázzuk. Egy jó nagy serpenyőbe olívaolajat öntünk, felhevítjük, a hagymát üvegesre sütjük-pirítjuk rajta. Miután szépen megfonnyadt, meghintjük a barna cukorral, és jó alaposan elkeverjük. Amikor a párolt hagymán megkaramellizálódott a cukor, ráöntjük a balzsamecetet, majd fokozatosan bort is.
Ezután befűszerezzük: hozzáadjuk a felcsíkozott zsályát, a mozsárban összetört rózsaborsot, sózzuk, borsozzuk. Összefőzzük, végül sterilizált üvegekbe kanalazzuk, majd vastag takaróba bugyolálva 24 órán keresztül dunsztoljuk.
Sima pirítósra kenve isteni, de kiválóan passzol grillezett húsokhoz is, libamájjal társítva pedig egyenesen mennyei.