Marton Adrienn-nel, Pataky Péterrel és a hét gasztrobloggerrel mostantól még ízesebb az élet
fotó: 123rf

Pezsgőtabletta, citromos víz, szörp? Mivel pótolhatjuk a vizet, hogy meglegyen a napi 3 liter?

2022. June 27.

Naponta legalább három liter folyadékot meg kell(ene) innunk, hogy a szervezetünk hosszútávon is megfelelően működjön. Nem árt, ha a napi mennyiség főként tiszta vízből áll, de ez persze a többség számára nem kis kihívást jelent… mert hát, lássuk be, a víz bizony vízízű és unalmas, főleg, ha eddig kizárólag üdítőket ittál. Ha azonban elhatároztad, hogy csökkented a cukros és/vagy szénsavas löttyök arányát az életedben, az alábbi néhány tipp a segítségedre lehet, különösen az első lépések megtételénél.

Hideg sajtolással készülő szörpöket válassz.

Nincs gond a szörpökkel, ha még a vízívás-projekt elején jársz, és egyelőre még képtelen volnál napi három liter vizet elfogyasztani. A szörp megfelelő adagolása segít, hogy hozzászokj a vízízhez, és idővel egyre vízbarátabb arányban higíts. Fontos azonban, hogy a hidegsajtolási eljárással készülő szörpöket válaszd, mivel a forralás során az értékes vitaminok és ásványok távoznak a szörp alapjául szolgáló gyümölcsökből, míg hidegsajtolás esetén ezek megmaradnak. Érdemes szétnézni a környék termelői piacain is, ahol kiváló minőségű házi szörpök találhatóak, igazi gyümölcsökből.

A citrom a barátod.

A legjobb dolog, amit a szervezeteddel ébredés után tehetsz, az egyértelműen fél citrom leve reggel egy nagy pohár vízben (a cukrot inkább hanyagold). A citrom tele van vitaminokkal, felélénkít, éhgyomorra pedig tökéletesen a felszívódása, mint bármikor máskor. A reggeli, cukormentes limonádé az emésztésednek is jót fog tenni, és ha eddig problémáid voltak a székeléssel, az most pár napon belül teljesen elmúlik. A citrom mellett a grapefruit is ezt tudja egyébként….

Vágj pár szelet narancsod a vizedbe.

A narancs íze rendkívül markáns, és ha vízbe mártjuk a felszeletelt narancsot, a víz igen hamar átveszi a gyümölcs ízét. Voilá, és máris kevésbé unalmas a vizünk, nem is beszélve arról, hogy a narancsban található bőséges C-vitamin-készlet rögtön az immunrendszeredet is erősebbé teszi! És hát hé… ez már majdnem vodkanarancs, nem? 🙂

Pezsgőtablettával is lehet kísérletezni.

Hasznos, ha a napi vitaminszükségleted és étrend-kiegészítőid részét vagy egészét pezsgőtablettákkal fedezed. Ha allergiával küzdesz például, a kalcium felszívódása kimondottam pezsgőtabletta formájában a legideálisabb. Emellett azonban rengeteg különféle ízesítésű tabletta van forgalomban, nem árt tehát kísérletezni, hogy a megfelelő fajtát mielőbb megtaláld, és beépíthesd hétköznapjaidba.

A gyümölcslé és a víz frigye…

A magas rosttartalmú, 100 százalékos gyümölcsleveleket használd szörpként: egy egységnyi ősziléhez például keverj három egységnyi vizet. Így a víz felveszi az őszibaracklé ízét – és vitamintartalmát – ugyanakkor máris sikerült több vizet magadhoz venned, mint eddig, amikor kizárólag gyümölcslevet ittál.

Igyál ízesített vizet.

A választék ezen a fronton is igen széles, de vigyázz, mert az ízesített vizek egy része tele van mesterséges ízfokozókkal és egyéb adalékanyagokkal. Szerencsére azért van pár olyan márka, ami kimondottan a természetességre helyezi a hangsúlyt, így mindenképpen nézd meg, mit választasz. Az ízesített víz mindenesetre sokat segít az út elején, amikor még képtelen vagy fél liter tiszta víznél többet inni.

Kísérletezz a teákkal.

A hagyományos teával általában két probléma van: a koffein és a cukor. Természetesen épp azért próbálsz áttérni a tiszt vízre, hogy ezektől megszabadulj, de kezdetben elég az is, ha koffeinmentes teákat fogyasztasz (például gyógynövényekből), méghozzá cukor nélkül. Ha végképp nem tudod elképzelni a light teát (még szép, hogy ez a többségünk számára ufószerű gondolat eleinte), csepegtess gesztenye- vagy hársmézet a csészédbe. Főzz le komolyabb készleteket, hogy mindig legyen nálad egy adag, ami forrón vagy akár jéghidegen – mikor épp mire van szükség – bármikor fogyasztható. 

Ihatunk-e citromos vizet az időszakos böjt alatt?

Megosztom barátaimmal

Szerkesztőink kedvencei

Melyek a jó ásványvíz ismérvei?

Melyek a jó ásványvíz ismérvei?

Fabók Mihály sommeliert kérte fel a Naturaqua az ideális ásványvíz jellemzésére

Napi ajánlatunk

Top videók

Sonkás-bulguros töltött kaliforniai paprikák

Könnyű ebéd vagy vacsora a sütőből. A receptből az is kiderül, hogy miért érdemes elősütnöd a paprikát.

Almás rizsfelfújt

Őszi desszert, amely egy tartalmas leves után 2. fogásként is megállja a helyét.

Duplasajtos tepsis bucik

A hot dog kiflit akár így is felhasználhatod!