Hogyan marináljunk? Konyhai gyorstalpalónk tisztázza az alapokat
2022. January 28.Mi is az a marinád?
Marinálásnak azt a folyamatot nevezzük, amikor készítünk egy savas, ízesített folyadékot, és abba valamilyen élelmiszert helyezünk. Ez lehet hús, zöldség vagy gyümölcs is. A sav elengedhetetlen, általában citromlé, ecet vagy bor. A marinádok leggyakoribb összetevői a víz, az olaj, az előbb már említett savas komponens, illetve só, bors és egyéb fűszerek. Lehet nedves és száraz a marinádunk, ez utóbbinak hasonlóak az összetevői, ám a nedves komponens kimarad, cserébe gyakran kerül bele mustár, hogy a fűszerek megfelelően hozzátapadjanak a marinálandó élelmiszerhez.
Ezt már olvastad? Mit jelent a húsoknál a szabadtartású kifejezés?
Milyen célt szolgál? Mire ügyeljünk?
Akár nedves, akár száraz a marinád, feladata, hogy a rágósabb húst omlósabbá, puhábbá, szaftosabbá, illetve mind a húsokat, mind a zöldségeket és gyümölcsöket ízletesebbé tegye. A marinád rokona a sóoldat is, de abból általában kimarad a savas komponens, és – nyilvánvalóan – sokkal hangsúlyosabb benne só.
A marinád ecetes (savas) komponense felel azért, hogy a hús szövete elkezdjen lebomlani. Ahogy a szövet bomlásnak indul, úgy tudják egyre inkább átitatni a fűszerek. Fontos viszont, hogy ne marináljunk túl hosszú ideig, mert akkor az ecet/más sav túlságosan lebontja a húst. Fagyasztott húst sem szerencsés marinálni, mert az ecettől pépes állagúvá válik. Szintén a hús lebontásában segít, ha enzimekben gazdag hozzávalók kerülnek a marinádba. Ilyen lehet az ananász, a gyömbér és a papaja.
Ne feledkezzünk meg arról, hogy a nyers húsok betegségeket okozó baktériumokat tartalmazhatnak. Ezért jó hűtőben marinálni, a marináló folyadékot pedig felhasználás után mindenképpen dobjuk ki. Az sem mindegy, miben marinálunk. Mivel a fémek nem szeretik az ecetekben található savakat, használjunk inkább üveg vagy műanyag edényt.
Miért érdemes alkalmazni?
A marinálás még a legunalmasabb csirkének vagy fehér húsú tengeri halfilének is izgalmas ízt kölcsönöz anélkül, hogy a hús vagy hal tápértékéből levonna, illetve üres kalóriákat sem ad az ételhez. Hasonló a helyzet a zöldségekkel, gyümölcsökkel is. Olyan fűszerekből készítsük a marinádot, amiket eleve szeretünk, hiszen aromájukat intenzíven érezni fogjuk majd az elkészült ételen. A sertés- és marhahús akár egy éjjelen át is marinálódhat, a halakat és tenger gyümölcseit viszont elég 2 órát marinálni a legjobb eredmény eléréséhez. Zöldségeknél és gyümölcsöknél ennél rövidebb idő is elegendő.
Ez is érdekelhet:
Jól mutatnak a nagy szemű sók a boltok polcain? Mutatjuk, mire használhatod
Forrás: the spruce Eats