Az egészséges táplálkozás alapjai (harmadik rész)
Mit is jelent tisztán étkezni? Mivel a Föld lakossága jelentősen túlnépesedett, életvitelünk pedig a sokszorosára gyorsult, az élelmiszeripar képtelen volt tartani az iramot, így megjelentek a feldolgozott, az előre elkészített, és a mesterségesen előállított élelmiszerek. Ezekre egy felől szükség volt, más felől számunkra is sokkal kényelmesebb alternatívát jelentenek, mint a földet kapálni és állatokat tartani. Igen ám, de szervezetünk és emésztőrendszerünk nem erre van berendezkedve.
Az ajánlások szerint ideális esetben étrendünk 80-90%-át olyan élelmiszereknek kéne kitöltse, amiket a természetben megtalálunk. (Tehát a földben terem, vagy természetes módon jött a világra.) Ezeknek az ételenek természetes adottságuknál fogva alacsonyabb a kalória-, és magasabb a tápanyagtartalma, mint feldolgozott társaiknak. Ezzel ellentétben, a gyártósoron készült ételek sokszor rengeteg üres kalóriát tartalmaznak, amelyek energiát ugyan biztosítanak, nem táplálják szervezetünk sejtjeit úgy, ahogyan arra szükség lenne.
Miket együnk?
Lehetőség szerint étrendünk 80%-a az alábbiakból álljon:
-gyümölcsök: természetes antioxidánsokat és mikrotápanyagokat tartalmaznak
-zöldségek: étkezéseink gerincét kell, hogy képezzék. Alacsony kalóriatartalmuk ellenére igen fontos mikropányagokat és rostokat tartalmaznak
-halak és húsok: az evolúció során a legfontosabb fehérjebeviteli forrásainkká váltak
-magok és csonthéjasok: a legjobb zsírforrások és fontos mikrotápanyagokat tartalmaznak
-tojás: az egyik legegészségesebb étek a Földön, hiszen minden megtalálható benne, amire az emberi szervezetnek szüksége van
-tejtermékek: a joghurt például tele van természetes probiotikumokkal
-egészséges keményítők: a krumpli igazi super food, de a quinoa vagy a barna rizs is kiváló értékekkel rendelkezik
-hüvelyesek: fantasztikus fehérje és rost források
-italok: a vízen túl megfelelő mennyiségben fogyasztva a tea és a kávé is ideális szervezetünk számára
-fűszerek és fűszernövények: például bazsalikomlevél
Miket kerüljünk?
Az alábbi felsorolás nem azt jelenti, hogy ezeket az ételeket soha ne fogyasszuk, de igyekezzünk a teljes étrendünkre levetítve 20%-ban maximalizálni őket.
-cukrozott termékek: főként a cukros üdítők
-transzzsírok: például chipszek
-finomított szénhidrátok: például a fehér kenyér
Ha ezt a három csoportot kiiktatjuk (minimalizáljuk) a hétköznapjainkból, és inkább az előtte lévő felsorolásból választunk, már jó úton vagyunk, egy hosszabb, egészségesebb, energiával teli élethez.