Holnap Valentin-nap! Utánajártunk az ünnep eredetének, és 5 szerelmes receptet is hoztunk
2020. February 13.Vannak, akik már nagyon várják, és vannak, akiket teljesen hidegen hagy Valentin napja. Az eredete viszont mindenképpen érdekes, tudtátok, hogy egészen a Római Birodalom idejére nyúlik vissza? Cikkünkben 5 receptet is mutatunk bloggereinktől, ha kedvet kaptatok egy kis házi édességgel meglepni szeretteiteket.
Ki volt Valentin?
Valentin-nap az elnevezését egy híres szentről kapta. Több elmélet létezik arról, hogy ki is volt pontosan Valentin. A leginkább elfogadott eredettörténet szerint a Kr.e. 3. században élt Rómában, és papként tevékenykedett. Ekkoriban II. Claudius császár betiltotta a házasságot, mert úgy gondolta, hogy a nős férfiak nem jók katonának. Valentin pap ellenállt a császári parancsnak, és titokban összeadta a házasodni vágyókat. Amikor a császár erről tudomást szerzett, börtönbe záratta, majd halálra ítélte a lázadó papot. Valentin a fogdában beleszeretett a börtönőr lányába. Február 14-én – kivégzése napján – levelet küldött neki, amelyet így írt alá: „a te Valentinodtól”.
Az első Valentin-napok
A szokás egy római fesztiválhoz, a Lupercaliához köthető. A fesztivált február közepén tartották, és hivatalosan ez volt a tavasz kezdete. Az ünnepségen a fiúk lányok neveit húzták ki egy dobozból, hogy a fesztivál idejére párost alkossanak. Persze nem minden fesztiválkapcsolat ért azonnal véget, még házasságok köttettek.
Később a keresztény egyház – sok más pogány ünnephez hasonlóan – átvette a Lupercaliát, és összekapcsolta Szent Valentinnal: az ő emléke előtti tisztelgéssé vált a nap. Lassan alakult át az ünnep a ma ismert Valentin-nappá, a szerelem – és a szeretet – ünnepévé.
Valentin-napi levél – a legédesebb üzenet
Ez a süti belül szívecskéket rejt – minden szeletre jut egy
Omlós szívecske – egyszerre puha és roppanós, finom eperlekvárral töltve
Gumicukrot is készíthetünk – házilag, adalékanyagoktól mentesen
Almarózsák – ha már túl sok a szívecskéből
Forrás: BBC