Ezek a dolgok sose kerüljenek a lefolyóba!
2020. January 7.Egyszerű dolognak tűnhet az ételmaradékok zömét leengedni a lefolyón – főleg akkor támadhat kedvünk ilyesmihez, ha „darálós” lefolyó van a konyhánkban –, de higgyük el, nem éri meg! Léteznek olyan ételmaradékok, amelyeknek egyáltalán nem a lefolyóban a helyük, előzzük meg a bajt, és dobjuk a szemetesbe!
Csontok
Nem óriási csontokra kell gondolni, ám a kis porcok, vékonyabb csontocskák is nagy kárt okozhatnak, ezért érdemes fokozottan odafigyelni, hogy hova kerülnek. Egyedül a halszálkák megengedhetők a lefolyóban.
Rostos élelmiszerek
A rostos zöldségfélék nagyon jót tesznek az emberi szervezetnek, de ugyanez a lefolyóról már nem mondható el. Még a rövidebb rostszálak is hatalmas bajt okozhatnak: gombóccá állnak össze, majd magukhoz vonzanak egy csomó egyéb szennyeződést, és már kész is a jó kis dugulás.
Kávézacc
Sajnos kiváló dugulást eredményezhet, hiszen lerakódik a csövekben. Egyébként is, inkább hasznosítsuk újra, számos módon vehetjük hasznát a háztartásban, ilyen például a szagtalanítás és a takarítás.
Matricák a gyümölcshéjon
Alapos mosással könnyedén a lefolyóban végezhetik a gyümölcsökre ragasztott öntapadós matricák. Nem oldódnak vízben, ellenben ragadnak, és a vízvezetékcsőhöz tapadva erős dugulást okozhatnak.
Liszt
Elég belegondolni abba, hogy mi történik, ha a lisztet összekeverjük némi vízzel. Kész a csiriz, ami ugye nem más, mint erős ragasztószer… Szeretnénk ragasztóanyagot a lefolyónkba önteni? Hát persze, hogy nem! Természetesen pár csipet nem okoz óriási katasztrófát, de jó, ha odafigyelünk rá.
Burgonyahéj
Sok benne a keményítő, ezért a kis héjdarabok könnyen gombóccá állnak össze a lefolyóban, és dugulást okoznak.
Magok
Nyilván nem a barackmagot fogjuk letuszkolni a lefolyón, de a kisebb alma-, szőlő- vagy citrommagok is okozhatnak problémát. Az aprócska chiamag például saját súlya 27-szeresét képes felszívni – így már nem is lesz olyan picike.
Tej és egyéb tejtermékek
Bár dugulást nem okoznak, de a tej és más tejtermékek lebomlásuk során rengeteg oxigént használnak el, ez pedig komoly környezetkárosító hatással bír.
Tészta főzővize
És a végére egy érdekesség: hasonlóan a burgonyához, a tészta főzővize esetén is a keményítő a ludas. Persze kiönthetjük a lefolyóba, de nem árt leöblíteni némi tiszta vízzel.
Forrás: mashed