A nővényi alapú tejitalok előnyei
1.Mandulaital
A tehéntejben található tápanyagok nagy részét tartalmazza (pl.: az E-vitamint), emellett alacsony kalória- és zsírtartalmú. Igaz, mandulából van, de alacsony a fehérjetartalma. Az édesített verzió tele van hozzáadott cukorral.
2.Kesudióital
A mandulaitalhoz hasonlóan alacsony kalória- és zsírtartalmú, és néhány bolti kiszereléshez extra A-, D-, és B12-vitamint, valamint kalciumot adnak. Ennek a textúrája hasonlít a leginkább a tehéntejére. Viszont az egyik legdrágább növényi ital, ha pedig házilag készítjük, magasabb lesz a kalóriatartalma.
3.Rizsital
Elsődleges forrása a B-vitaminnak és magnéziumnak. A benne levő szénhidrátok miatt pedig remek energiaforrás. Ennek ellenére sok benne a keményítő, cukortúlterhelést okozhat, tehát cukorbetegek ne fogyasszák.
4.Kókusztej
A kókusz húsa tele van egészséges zsírokkal, vitaminokkal, vassal, és rostokkal. A magas kalóriatartalom ellenére, néhány szakértő úgy véli, elősegítheti az anyagcserét és a zsírégetést. Inkább főzéshez passzol a kókuszital, hiszen nagyon sűrű az állaga.
5.Kendermagital
Remek forrása az omega-3 zsírsavnak, mely támogatja az agy és a szív egészséges működését. Továbbá magas a vastartalma is. Ennek ellenére kevesebb fehérjét tartalmaz, mint a tehéntej, vagy a szójaital.
6.Szójaital
Szinte ugyanannyi a fehérjetartalma, mint a tehéntejnek, viszont sokkal alacsonyabb a cukortartalma. A benne levő fitoösztrogén pedig elősegítheti a kalcium felszívódását. Vitatott alapanyag, hiszen többszörösen feldolgozott. A fermentálatlan változat a nemi hormon kiegyensúlyozatlanságát okozza, mely negatív hatással van a termékenységre és a menstruációs ciklusra.
forrás: Good Housekeeping