A cukor helyettesei
A nyírfacukor más néven xilit az egyik legnépszerűbb természetes édesítőszer. A cukorénál közel 40 százalékkal alacsonyabb az energiatartalma, lényegesen lassabb a felszívódása, ezért kiegyensúlyozottan emeli meg vércukorszintünket. Tökéletesen helyettesíthető vele a cukor, nincs mellékíze, nem árt a fogaknak, cukorbetegek, vagy anyagcserezavarban szenvedők is fogyaszthatják. Ha kimérve vesszük, az ára sem olyan megrendítő.
Szirupok a természetből
A juharszirup szintén természetes édesítőszer, dugig vitaminokkal, ásványi anyagokkal és értékes aminosavakkal. Glikémiás indexe szintén jóval alacsonyabb a cukorénál, ezért kevésbé terheli meg a szervezetet, és a cukorhoz hasonlóan sütéshez, ízesítéshez egyaránt felhasználható. Különbözhetnek színben, illetve fényáteresztő képességük szerint, a sötétebb szirup erősebb ízzel és jelentősebb vitamintartalommal is bír. Az agavé szirup szintén erős ásványi anyagokban, többek között a vas-, kalcium- és a magnézium-tartalma is jelentős. A cukorénál intenzívebb az íze és energiatartalma is viszonylag magas, 50 gramm agavé 150 kalóriát tartalmaz. Hátránya, hogy savasítja a szervezetet és a tapasztalatok szerint nem minden területen válik be a cukor helyett: sütéshez inkább passzol, semmint a kávéba, de persze szabad a választás!
Mesterséges édesítőszerek
Legrégebben felfedezett mesterséges édesítőszerünk a szacharin, amit először 1879-ben állítottak elő. A cukoréhoz képest 300-szoros az édesítő hatása, hátránya, hogy hő hatására fémes, kesernyés lesz az íze, cserébe felszívódás nélkül ürül ki a szervezetből. A szacharinhoz hasonlóan az energiát nem szolgáltató édesítőszerek csoportjába tartozik még az aszpartam, ami a cukorhoz képest 180-szoros édesítő hatással bír. A legtöbb light jelzésű üdítőt és egyéb cukormentes élelmiszer sokaságát ezzel édesítik, ezért nagy valószínűséggel az is kipróbálta, aki nem tud róla. Hő hatására csökken az édesítő hatása és egyéni érzékenység is gátat vethet használatának. A mesterséges édesítőszerek tulajdonképpen adalékanyagok, ezért használatuk csak a valóban rászorulóknál, cukorbetegeknél vagy súlyosan elhízottaknál indokolt. Aki – nagyon helyesen – az egészségéért tenne valamit, a természetes anyagok között keresgéljen.