Készítsünk sushit!
Június 18-án ünnepeljük a nemzetközi sushi napot, így azt hiszem, nincs is jobb alkalom arra, hogy kipróbáljátok a házilagos elkészítését.
A sushinak sok változata ismert, talán a két legnépszerűbb a maki (tekercs a közepén töltelékkel) és a kézzel formázott rizs „csomagocska” a tetején hallal vagy más finomsággal, ezt pedig nigirinek nevezzük. A következő receptem az alap maki elkészítését mutatja be. Ne feledjétek, Japánban évek tanulása szükséges ahhoz, hogy valakiből sushikészítő mester váljon. Nem baj, ha elsőre nem lesz tökéletes a tekercs, az íze és a készítés élménye garantáltan kárpótolni fog benneteket.
Hozzávalók
4 rúdhoz- 25 dkg sushi rizs
- 2 evőkanál rizsecet
- 1 teáskanál porcukor
- 1 kávéskanál só
- 4 norilap
- A töltéshez:
- kígyóuborka
- kaliforniai paprika
- japán gyömbér
- A tálaláshoz:
- wasabi
- japán gyömbér
- sötét szójaszósz
Elkészítés
1. A rizst szűrőben folyó víz alá tesszük, és többszöri (tradicionálisan 7) öblítéssel addig mossuk, amíg a víz már nem színeződik el. Félretesszük száradni.
2. A rizst lábasba szórjuk, felöntjük 3,5 dl hideg vízzel, majd lassú tűzön főzni kezdjük. Fontos, hogy lassan készítsük. Mikor elfőtt alóla a víz, lehúzzuk a tűzről, lefedjük, és hagyjuk még 20-25 percet kigőzölögni.
3. A rizsecetet kikeverjük a cukorral és a sóval. Részleteiben a rizshez keverjük, majd megvárjuk, hogy teljesen kihűljön.
4. A norit fényes felével lefelé egy bambusz tekerőre helyezzük. A kezünk ügyébe teszünk még egy hideg vízzel megtöltött tálkát is. Megmártjuk kezünket a vízben, lerázzuk, majd egy adag rizst a norira helyezünk. Vékonyan, egyenletesen eloszlatjuk óvatosan lenyomkodva úgy, hogy a nori alján 1 cm-nyi sávot üresen hagyunk.
5. A zöldségeket megmossuk, vékony csíkokra vágjuk. A rizs felső részére (az üresen hagyott sávval átellenben) vízszintesen teszünk egy sornyi japán gyömbért, erre pedig ráhelyezzük a zöldségcsíkokat. Az üresen hagyott sávot bevizezzük. A zöldségektől kezdve óvatosan, a zöldségsávval párhuzamosan feltekerjük a norit a bambusz segítségével. A vizes sáv fogja a végén összeragasztani a tekercsünket. Hasonlóan járunk el a többi alapanyaggal.
6. A tekercseket hagyjuk kicsit állni, majd éles (vízbe mártott) késsel felszeleteljük. A makikat szójaszósszal, wasabival és japán gyömbérrel tálaljuk. A szójaszószt a wasabi pastával és a különböző erősségű gyömbérekkel mindenki kedve szerint ízesítheti, majd mártogathatja bele az elkészült makikat.