Kevesebb húst ennél? Tippjeink segítenek elindulni a változás útján
2021. November 27.Fenntarthatóság és környezettudatosság a konyhában – ismerős fogalmak? Akik számára fontos, hogy ilyen szempontok szerint éljenek és főzzenek, minden bizonnyal odafigyelnek a húsfogyasztásra is.
A húsfogyasztásnak sajnos nagyobb az ökológiai lábnyoma, mint a gabona- és zöldségféléknek. Elég csak abba belegondolnunk, hogy mennyi takarmányt elfogyaszt egy állat, mielőtt a vágóhídra kerülne. De hogyan főzzünk kevesebb hús felhasználásával, ha nem szeretnénk teljesen vegetáriánusok vagy vegánok lenni?
Csökkentsük a mennyiséget!
Először is próbáljunk meg tudatosan kevesebb húst használni. A darált hússal készült szószos, szaftos ételekben nyugodtan cseréljük a hús egy részét zöldségekre vagy hüvelyesekre. Ha valamilyen steak jellegű sült húst készítünk, vágjunk vékonyabb szeleteket, jelszó: „az íze kedvéért”. A kieső fehérjét helyettesíthetjük tofuval, növényi alapú húshelyettesítővel vagy több zöldséggel, amit jobban kedvelünk. Segítenek a gabonafélék, a tészták és a burgonya is, de ezekkel érdemes csínján bánni magas szénhidráttartalmuk miatt. Kiegészíthetjük az ebédünket brokkolival, karfiollal, káposztával, kelfélékkel, ezek nemcsak táplálóak, hanem magas rosttartalmuk miatt hamar el is telítenek.
Helyettesítsünk!
Egyre több lehetőségünk nyílik a hús helyettesítésére is. A legjobb megoldás receptenként viszont eltérő lehet. Egy csiliben használhatunk több babot vagy tofut, de az extra bab például egy cézár salátában már természetesen nem működik. Használhatunk viszont pirított csirkehús helyett pirított gombát. A tofu pedig szinte mindig jó választás, hasonlóan a szejtánhoz.
Ez is érdekelhet: Mi is az a szejtán?
A hús megy, az íz marad
Ne essünk abba a hibába, hogy a hússal együtt az összes ízt is kivesszük a receptjeinkből, ekkor úgyis csak fanyalogni fog a család. Tehát az elvett húst pótoljuk erős umami ízekkel. Tehetjük ezt gombával, parmezánnal és szójaszósszal.
Tervezzünk!
Ha előre megtervezzük, hogy mit fogunk főzni a héten, máris sokat teszünk a húsok mennyiségének csökkentésére. Írjuk össze egy átlagos heti fogyasztásunkat, majd felezzük le a húst, és állítsunk össze az új paraméterek alapján egy menüt. Ha kevésbé extrém módon szeretnénk belefogni a változtatásba, nevezzünk ki minden hétre egy húsmentes napot.
Kapcsolódik:
Forrás: The Spruce Eats