De mi is az az F-faktor diéta? Hasznos módszer vagy csak egy új őrület? Mutatjuk!
2019. April 10.Diétatrendek jönnek, diétatrendek mennek, a fogyni vágyók pedig semmi mást nem szeretnének, csak azt, hogy önsanyargatás nélkül elérjék a kívánt vékony alakot. Nem olyan rég új módszer ütötte fel a fejét a diétázók körében, ez az a bizonyos F-faktor… Lássuk, mit takar pontosan!
Amikor szóba kerül a diéta, szinte mindenkinek rögtön a kalóriabevitel csökkentése, az edzőterem sűrűbb látogatása, és a kocsmai boldog órák kihagyása jut eszébe. Így aztán amikor megjelenik egy olyan új diétaféle, amely mellett nyugodtan lehet étterembe menni, szénhidrátot fogyasztani és alkoholt inni, ráadásul úgy, hogy közben a mozgást sem kell túlzásba vinni, akkor senki sem csodálkozhat azon, hogy a módszer azonnal az érdeklődés középpontjába kerül.
Mi ez az új diéta?
A módszert Tanya Zuckerbrot fejlesztette ki. És persze, nevekkel nem viccelünk, de azért muszáj megjegyeznünk, hogy a hölgy vezetékneve rendkívül találó („cukros kenyér”).
Lényege és központi eleme nem más, mint a rost, innen kapta az elnevezését is (F = fiber, azaz rost). Az alaptétel roppant egyszerű: minél több rostanyagot tartalmaz egy étel, annál jóllakottabbnak érezzük magunkat evés után, így végeredményben kevesebbet fogunk enni. A diéta ezért ahelyett, hogy különböző ételek elfogyasztását tiltaná, inkább arra koncentrál, hogy mit együnk. Ezek pedig a rostokban gazdag ételek.
Nehéz betartani?
Meglepő módon nem, hiszen a magas rosttartalmú ételek eleve finomak, és bármilyen élelmiszerboltban beszerezhetők.
Mit ehetünk?
Szerencsére sok-sok finomságot! A diéta fókuszában a sovány fehérje és magas rosttartalmú szénhidrátok kombinációja áll, ezek alacsony kalóriatartalmú és egyben rendkívül tápláló ételek. Ilyenek a sovány húsok, a zöldségek, a gyümölcsök és a teljes kiőrlésű gabonák, tehát igazából semmi különleges hozzávalóval nem kell számolni.
Működik?
Az eredmény személyenként változó, de a mögötte húzódó elv szilárd lábakon áll. Több tudományos kutatás hangsúlyozta már korábban is a nagy mennyiségű rostanyag elfogyasztásának fontosságát, és annak hatását az emberi szervezet működésére.
Forrás: purewow