3 alaptipp diétázóknak
Együnk egészséges, tápláló ételeket
Reggelire válasszunk rostban gazdag élelmiszereket, melyek eltelítenek minket, így ebédig nem nézünk nassolnivaló után. A tányérunk egy részét (akár a felét) zöldségekkel töltsük meg, emellett pedig kisebb mennyiségben fogyasszunk állati fehérjét és keményítőt. A zöldségek minőségi rostokat és folyadékot juttatnak a szervezetünkbe, továbbá tele vannak tápanyagokkal.
Fenntartható étrendet válasszunk
A legjobb diéta az, amelyet hosszú távon tudunk tartani – sőt, beépítjük a mindennapjainkba, így nem egy fogyókúra lesz, hanem az átlagos étkezésünké válik. Alakítsunk ki saját szabályokat, amelyek kivitelezhetők, de rugalmasak is. Egy túl szigorú étrend nem veszi figyelembe a szervezetünk szükségleteit, hanem külső szabályok alapján diktál – ezáltal nehezebb hosszú távon űzni, hiszen kényszerként hat, cseppet sem természetes.
Keressünk egy olyan étrendet, amelyben megbízhatunk
Vannak, akiknek szükségük van arra, hogy legyen előttük egy terv, amelyet követhetnek. Ilyenkor érdemes kikérni egy szakértő (táplálkozási tanácsadó, személyi edző, orvos) véleményét, hogy a leginkább személyre szabott étrendet követhessük. Sokan a 80/20-at ajánlják. Ennek a diétának a lényege, hogy az étkezésünk 80%-át egészséges, tápláló, hozzáadott cukor nélküli ételek teszik ki (sok-sok zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű termékek, stb.), a maradék 20%-ban pedig engedünk a csábításnak (vagyis bemegyünk a fánkoshoz és nem számoljuk a kalóriákat).
Az efféle megengedőbb étrendekkel kiküszöböljük a szigorú diéták mindent vagy semmit elvét, amely hosszú távon maximum nagyon keservesen tartható fenn. Koncentráljunk arra, hogy sok rostot vigyünk be (gyümölcsökből és zöldségekből), emellett fogyasszunk megfelelő mennyiségű folyadékot.
via: Eating well