12 étrendbeli változás, amely csökkentheti a szorongást
Aki ismeri a problémát, annak minden apró segítség hatalmas könnyebbséget jelenthet. Ha megpróbáljuk elkerülni a gyógyszeres kezelést, vagy a pszichológust, megfontolhatnánk néhány étrendbeli változást, amelyek csökkenthetik a szorongást. Sokakban nem tudatosul az a tény, hogy amit megeszünk, az hatással van arra, hogyan érezzük magunkat. Így lehet, hogy a jelenlegi étrend okozója lehet bizonyos szorongásnak, vagy épp teszi azt még rosszabbá.
A Harvard Health szerint rengeteg tanulmány létezik, amely bebizonyította: létezik kapcsolat az ételek és a mentális egészség között. ”A megfelelő tápanyagok igen is szükségesek az egészséges elmének, testnek és léleknek” – magyarázza Jessica Swift, dietetikus – „Juttassuk be szervezetünkbe azokat a ’jó érzést adó’ élelmiszereket, amelyek nem csak táplálkozás szempontjából előnyösek, de a szorongást is képesek elhárítani.”
1. Együnk több fehérjét: Mindegyik élelmiszercsoportból fogyasszunk rendszeresen, de legfőképp fehérjét. „Elősegíti a dopamin (jóérzés hormon) termelődését, mely segít leküzdeni a szorongást” – mondja Swift.
2. Omega3 zsírsavak: Több tanulmány mutatott már ki kapcsolatot az omega3 zsírsav és a csökkenő szorongás között. „Válasszunk hidegen sajtolt lenmagolajat, chia magot és lazacot.”
3. Tudatosság: Amikor eszünk, akkor csak arra koncentráljunk és az étkezést ne zavarjuk meg más tevékenységgel (TV-nézés, munka). A tudatos étkezés arról szól, hogy élvezzük az ételt, minden érzékünkkel az evésre összpontosítsuk.
4. Csökkentsük a koffeint: „A koffein egy stimuláns, tehát egy sor olyan reakciót idéz elő a szervezetben, melyek hasonlóak a szorongás tüneteihez: felgyorsult szívverés, emelkedett vérnyomás, magasabb testhőmérséklet.” – írja Dr. Candice Seti. „Továbbá ezek a tünetek könnyen előidézhetnek pánikrohamokat.”
5. Igyunk több vizet: Már egy enyhe kiszáradás is levertséghez és fáradtsághoz vezethet. „A kiszáradás miatt könnyen belső zavar léphet fel a szervezetünkben, melyek előidézhetik a szorongásos zavart.” – mondja Seti.
6. Vegyünk vissza a cukorból: A cukor hamar megdobja a vércukorszintet, de ezt egy hasonlóan nagymértékű visszaesés követi. Mindkettő súlyosbíthatja a szorongás tüneteit. Seti azt tanácsolja, ragaszkodjunk összetett szénhidrátokhoz és a finomítatlan cukorhoz (ilyen pl. amit a gyümölcsből nyerünk).
7. Együnk rendszeresen: A kihagyott étkezések is alacsonyra taszíthatják a vércukorszintet, amely kábultságot, remegést, bizonytalanságérzetet okoz.
8. Kevés alkohol: „Az alkohol antidepresszáns, viszont az vele a gond, hogy csak ideiglenesen.” – magyarázza Seti. Ha a hatás elmúlik, a szorongás tünetei súlyosbodhatnak, nem beszélve a kiszáradásról és az alacsony vércukorszintről.
9. Több C-vitamin: „Csökkenti a kortizol (stresszhormon) szintjét, hiánya pedig alacsony dopamin és szerotonin szinthez vezethet, mely fokozza a szorongást” – állítja Daphne Oliver, dietetikus.
10. Együnk több B12 vitamint: Elősegíti a metilációs folyamatot (ennek során a DNS méregteleníti önmagát). Emellett segíti a szerotonin és a dopamin épülését.
11. Tankoljunk fel triptofánnal: Ez az anyag a szerotonin előfutára, mely egy depresszióra és szorongásra hatással levő neurotranszmitter. Seti azt tanácsolja, fogyasszunk tökmagot, zabot, babot, eidámi sajtot.
12. Szeressük a salátát: A leveles zöldségeknek magas a magnéziumtartalma, amely ásványi anyag nyugtató hatású. Több tanulmány igazolta, hogy a szorongás sokszor magnéziumhiányhoz köthető. Fogyasszunk más magnéziumforrást is: magvak, diófélék, babok, teljes kiőrlésű gabona.
forrás: bustle.com