Ez az Ízes élet egyik kedvenc kakaós-fahéjas csiga receptje
Kakaóscsiga. Egy szó, amely mindannyiunkban gyermekkori emléket idéz.
Hiszen hogyan is feledhetném el, mikor reggelente közértbe mentünk a mamával Csillaghegyen, ahol felnőttem, és a Hunyadi utcai kisboltban, „Princz Ági néniéknél” frissen, ropogósan forrón került elő a csokoládékrémes péksütemény, édes-fahéjas illattal megajándékozva még azokat is, akik a szomszéd autószerelőhöz, Mikihez jöttek egy gyors karburátor cserére (akármit jelentsen is az).
A csigusz ugyanakkor trendi #foodporn fogás is az Instán: a dán fahéjas csiga például manapság olyan népszerű a közösségi médiában, hogy még Melania és Donald Trump publikus veszekedései is eltörpülnek mellette. Nem csoda, hogy amikor a Kristóf konyhája food truck megnyitó vacsija kapcsán „otthonról haza”, Tel Avivból Budapestre látogattam, azon nyomban megkívántam, és bár a workshopok, főzőkurzusok és brunch-ok mellett aludni is alig volt időm, természetesen a baráti találkozókon sem bírtam ki sütés-főzés nélkül.
Ebben a receptben a régi és új klasszikus találkozik: a kakaós-csokis krémet jókora adag fahéjjel fűszereztem, a tészta pedig – az egyszerűség és a gyorsaság – kedvéért szimpla bolti leveles tészta, természetesen tojás és tejmentes változat.
Hozzávalók
8 db csigához- 1 csomag vegán leveles tészta (pl. Lidl)
- 1 tábla tejmentes étcsokoládé (pl. Boci)
- 1 dl növényi tej
- 2 csapott kiskanálnyi őrölt fahéj
- 1 narancs lereszelt héja
- A krémhez:
- 1 konzerv kókuszkrém
- 1 evőkanál juharszirup
- 1 csipet fahéj
- 2-3 csipet kakaópor
Elkészítés
A sütőt előmelegítem 190 fokra, majd összeállítom a csokikrémet és a vegán „tejszínhabot”.
A csokit felolvasztom – aki a vízgőzős verzióra esküszik, áldásom rá, de én inkább csak úgy ádáz figyelemmel óvom, nehogy leégjen, és simán csak lábosban olvasztom. Ha nagyon sűrűsödik, apránként beleöntöm a tejet is, és homogén masszává keverem – titkos tipp: igazán tükörfényes lesz egy kanálka kókuszzsírtól.
A tésztát kiterítem – mindezt úgy, hogy a sütőpapíron hagyom, amelyre fel volt hengergetve a csomagban. Alaposan megkenceficézem a csokival, egészen a csücskökig és szélekig, majd ráreszelem a narancshéjat, de ezen a ponton egyébként a halvától a szeletelt manduláig sokféle izgi finomság belekerülhet.
Most jön az attrakcióóó! A grátisz-sütőpapír segítségével szorosan feltekerem a tésztát, a téglalap hosszabbik oldalán, így több kisebb csigát kapok majd, nem pedig néhány nagyobbacskát. A tésztakígyót két darabra osztom, egymás mellé teszem őket, majd 4 egyenlő csigára nyesem.
A sütőpapír felszabadult – a tepsibe helyezem, egymás mellé sorakoztatom a csigiket, de úgy, hogy legyen helyük nőni-nődögélni odabenn a katlanban. Mintegy 20-25 perc alatt piros-ropogósra sütöm őket, és nem rémülök meg, ha a közepük felemelkedik, mint a vulkán – azt a kis csoki-csúcsot lesz a legfinomabb-legkrémesebb kiharapni a közepéből.
Amíg kihűl, a kókuszkrém konzerv tetején felgyülemlett, sűrű, krémes masszát kikanalazom (a folyósabb részt pedig elrakom későbbre, szuper lesz később egy curryhez), és kikeverem a juharsziruppal, kakaóval, és fahéjjal.
A sütés utolsó 3 percében kicsit megkenegetem vele a csigákat – pont olyan lesz, mint mikor tojássárgájával kenegetnek meg egy süteményt, fényes, és aranybarna. Ám a krém java részét egyszerűen csak félreteszem – ebbe fogom tunkolni ugyanis az illatozó, ízes mini-péksütiket.