Valóban léteznek mézeskalács házikók!
A mézeskalács több egy hétköznapi sütinél, a karácsonyi ünnepkör egyik tradicionális édessége, még mesék is megemlítik. Tudod, honnan származik és miért tett szert ekkora népszerűségre?
Bizonytalan eredet
Amilyen elterjedt manapság, annyira ködös az eredete. Eredetileg valószínűleg azért készítették, hogy a gyömbért tartósítsák, e célból az ókori görögök már időszámításunk előtt 2400 körül sütöttek mézeskalácsot. A középkori Európában egészen addig ismeretlen volt, amíg 991-ben egy örmény szerzetes meg nem kínálta vele francia vendégeit. Igazán széles körben viszont csak a reneszánsz idejében terjedt el.
A mézeskalács házikó német hagyomány
Az első mézeskalács házikókat a 16. században készítették a mai Németországban, és akkor lett ismert, amikor a Grimm fivérek megírták híres meséjüket. Az idők során aztán világszerte megszerették, a cukrászok rendszeresen meg is mérkőznek, hogy ki tudja a legnagyobbat vagy a leglátványosabbat készíteni. A jelenlegi rekord egyébként Texasban, az Egyesült Államokban készült, 60×42 láb, tehát 18×13 méter alapterületű és 3 méter magas. Ez egyénként 234 négyzetméter, mekkora szerencse, hogy nem kell befűteni!
Tipp: Így készíts tökéletes cukormázat a mézeskalácsra
Mézeskalács a mesékben
Jancsi és Juliska meséjében – amire feljebb is utaltunk – a testvérpárt egy mézeskalácsból készült életnagyságú házzal próbálta csapdába ejteni a gonosz boszorka. A boszi fel akarta hizlalni a gyerekeket, majd megenni őket. Felnőtt fejjel belegondolva ez bizony elég bizarr és kegyetlen mese, vajon mi ihlette? Az inspiráció valószínűleg egy, az 1300-as években pusztító éhínség volt, amikor is rendszeresen kaptak szárnyra olyan pletykák, melyek szerint egyes szülők megették a saját gyerekeiket.
Szinte minden édesség létezik mézeskalácsos ízben
Az Oreo keksz, az M&M’s és a Twix csoki mind kapható limitált mézeskalácsos ízben. Aztán ott vannak a kávézóláncok szezonálisan megjelenő mézeskalácsos italai is, tehát egyáltalán nem meglepő, ha úgy érezzük, hogy a karácsonyi időszakban lépten-nyomon mézeskalács jön velünk szembe.
A mézeskalács házikók inspirációul szolgáltak egy építészeti irányzatnak is
Az Egyesült Államokban a 20. század közepén kezdett hódítani egy viktoriánus stílusra alapozó építészeti irányzat. A házak teteje és díszítése viszont olyan elemeket tartalmazott, amelyeket a mézeskalács házikók ihlettek. Ezt tetézték még azzal, hogy élénk színűre festették a házakat, így tényleg úgy néznek ki, mintha egy fából épült tündérkastély és mézeskalács házikó keverékei lennének.
Forrás: mashed
Ezt már olvastad?