5 étel, amit ajánlott kerülni ízületi problémák esetén
2022. November 22.Az ízületi bántalmak hátterében számos ok állhat, azonban egy valami közös minden mozgásszervi megbetegedés tekintetében: életünk minden területét megnehezítik. Korlátozzák a mozgásunkat, így kevésbé tudunk helytállni a munkahelyünkön, de a szabadidő kellemes eltöltésére is rányomhatja a bélyegét. Érdemes tehát megelőzni, illetve kordában tartani az ízületi problémákat, hogy a mozgás valóban örömet okozzon.
Mi okoz ízületi gondokat?
Az ízületi fájdalmak hátterében állhat valamilyen sérülés szövődménye. Előfordulhat, hogy a tünetek megszűnése után is időről időre visszatér a fájdalom. Érzékenyebbé válhat a megerőltetésre vagy az időjárási viszonyokra is. A kor előrehaladtával az ízületeink kopásnak indulnak. Elvékonyodik a csontok összekapcsolódásánál található porcszövet, amely így érzékenyebbé válik. Az ízületi kopás, vagy artrózis hosszútávon alakul ki fokozott igénybevétel, egészségtelen táplálkozás vagy mozgásszegény életmód következtében.
A csontritkulás kockázata szintén emelkedhet, ahogy idősödünk, hiszen a lebontó folyamatok túlsúlyba kerülése csökkenti a csontsűrűséget. A csontok így könnyebben eltörhetnek, amely növeli a sérülésveszélyt. Az időskori csontritkulás egyik következménye lehet a combnyaktörés, amely komoly műtéttel, csípőprotézis beültetésével kezelhető.
Sokak életét keseríti meg az arthritis vagyis az ízületi gyulladás. Gyakran nyugalmi helyzetben is fájdalmas, az ízület megdagad és bevörösödik. Megerőltetés hatására is begyulladhat az ízületünk, amely pihentetés, borogatás hatására elmúlik. Kialakulhat autoimmun betegség, fertőzés vagy örökletes tényezők miatt is. A reumatoid arthritis esetében a gyulladás egyszerre több ízületet is érint.
5 étel, ami súlyosbítja a problémákat
Az ízületi gyulladás folyamatos orvosi kezelést igényel. A fájdalomcsillapítók mellett gyulladáscsökkentők szedésével vagy fizioterápiával is enyhíthetőek a tünetek. A sikeres terápiát mi magunk is befolyásolhatjuk azzal, ha megfelelően táplálkozunk. Vannak ugyanis olyan élelmiszerek, amelyek fokozzák az ízületi bántalmak tüneteit. Lássuk mely ételeket érdemes száműznünk az étrendünkből!
Zsíros húsok
A feldolgozott húsok, mint például a felvágottak, szalámik számos olyan adalékanyagot tartalmaznak, amelyek fokozhatják a gyulladásos panaszokat. A vörös húsok fogyasztását is érdemes kerülni, főleg akkor, ha húgysavanyagcsere problémával is küszködünk. Ezzel ugyanis a köszvényes tüneteinket súlyosbítjuk. A zsíros húsok túlzott fogyasztása szintén rontja az ízületi gyulladásban szenvedők állapotát.
Édességek
A cukrok hozzájárulnak olyan anyagok felszabadulásához a szervezetben, amelyek fenntartják a gyulladásos folyamatokat. Mérsékelni kell tehát a sütemények, a kekszek és a különböző édességek fogyasztását. Érdemes kerülni azokat az italokat és készítményeket is, amelyekben sok a hozzáadott cukor – például üdítőitalokat, szószokat vagy ízesített joghurtokat. A kristálycukor helyettesítésére használt fruktóz szintén fokozza a gyulladások kialakulását.
Péksütemények
A fehér kenyér és a finomított lisztekből készülő csemegék sem javasoltak, hiszen ezek szintén elősegítik a gyulladásokat. Köszönhető ez egyrészt annak, hogy a feldolgozott gabonák az emésztés során gyorsan lebomlanak egyszerűbb cukrokra, másrészt a finomlisztben található glutén is gyulladásfokozó hatással bír.
Alkoholos italok
Az alkohol káros hatásai miatt egyébként is csak mértékkel fogyasztandó, azonban ízületi gyulladás esetén is kerülendő! Nemcsak befolyásolhatja azoknak a gyógyszereknek a hatását, amelyeket az ízületi problémákra szedünk, hanem önmagában is súlyosbítja a tüneteket.
Tartósított élelmiszerek
Sajnos a rohanó világunkban egyre kevesebb időnk van arra, hogy saját magunknak készítsük el az ételeinket. A feldolgozott, tartósított élelmiszerek pedig tele vannak olyan adalékanyagokkal, amelyek erősen fokozhatják a gyulladásos tüneteket. Ráadásul sok gyorsétel a megfelelő ízhatás érdekében tartalmaz hozzáadott cukrot és nagyobb mennyiségű sót is, amely tovább fokozza a problémát.
Mit tehetünk?
Természetesen vannak olyan ételek, amelyeket nyugodtan fogyaszthatunk ízületi gyulladás esetén is. Kifejezetten ajánlott a gyümölcsök és zöldségek fogyasztása. Antioxidáns- és vitamintartalmuk hozzájárul az egészségünk megőrzéséhez, a gyulladások kordában tartásához. A fűszernövények közül a kurkuma, a gyömbér vagy a fokhagyma szintén kiváló gyulladáscsökkentő. A halételek omega-3-tartalma is pozitív hatással bír. A gluténmentes tésztafélék, illetve a hagyományos kovásszal készült pékáruk szintén felkerülhetnek a bevásárlólistánkra. A tojás, a sovány tejtermékek, illetve a diófélék fogyasztása tovább javíthat az állapotunkon.
Az egészségesebb élelmiszerek segítségével felesleges kilóktól is megszabadulhatunk. A túlsúly nemcsak terheli az ízületeinket, hanem a gyulladásos folyamatoknak is kedvez. Emellett felgyorsítja a térd- illetve a csípőízületek kopását, amely hosszú távon akár csípőprotézis beültetését is indokolhatja.
Az ízületeink egészségért mi magunk is tehetünk, nem csak a gyógyszerek enyhíthetik a tüneteinket. Megfelelő táplálkozással és a gyulladást fokozó ételek kerülésével nagyságrendekkel javíthatunk az állapotunkon és ezáltal az általános közérzetünkön is.