Marton Adrienn-nel, Pataky Péterrel és a hét gasztrobloggerrel mostantól még ízesebb az élet
Fotó: 123RF

Székrekedéssel küzdesz? Adunk pár jó tippet.

Így könnyíthetsz leginkább magadon.
2022. January 27.

Többféle módszer közismert szorulás esetére, és ha nem muszáj, akkor nem nyúlnánk egyből valamilyen hashajtó gyógyszer után, mert esetleg kellemetlen mellékhatásokkal is számolnunk kell majd. Az orvoshoz menést abban az esetben ne halogassuk, ha már a diéta és a házi módszerek sem segítettek helyreállítani a rutint. Amikor belső elakadást tapasztalunk, akkor először is igyunk sok folyadékot. Illetve megelőző céllal táplálkozzunk teljes kiőrlésű gabonafélékkel, és olyan széklet-ösztönző, rostos gyümölcsökkel, mint például a füge, de a lenmag és a ricinusolaj mértékletes fogyasztása is jó emésztést tud biztosítani. A rendszeres torna és séta szintén hozzájárul a bélrendszer megfelelő működéséhez. Így ha valaki egész nap ülő munkára van kényszerülve, az fokozottan ügyeljen arra, hogy helyesen táplálkozzon. A kiszáradás és bizonyos gyógyszerek szedése szintén hordoz kockázatot, illetve a stressz és az egészségi állapot is befolyásolhatja a pocakunk állapotát.
Szakértők szerint problémának számít már a túl kemény széklet is, illetve ha a belünk egy hét alatt csak alig párszor képes üríteni. Ha három alá esik ez a szám, az már túl nagy eltérés a normálistól – főleg, ha még fájdalom is társul a folyamathoz. Gyógynövényteák, sok víz és bizonyos organikus olajok lendíthetnek az emésztésünkön; a mandula- és olívaolaj mellett a rostos, hidratáló gyümölcsökért – alma, banán, füge – szintén hálás lesz az alsó fertályunk. Az antioxidáns tulajdonsággal bíró ételek is jól teljesítenek ezen a területen.

Ebben van valami: Egészségünk védelméhez vessük be az antioxidánsokat

Aki a rostokat kihagyja a táplálkozásából, az sajnos fokozottan teszi ki magát a székrekedésnek. Napi szinten egy ötvenes felnőttnek illene legalább 25-31 gramm rostot fogyasztania; 50 év alatt a nők 25, a férfiak 38 grammos adaggal számoljanak. A növényi alapú étrend remek forrás lehet erre: a barnarizs és a B-vitaminokban gazdag teljes kiőrlésű gabonák mellett a répa, káposzta, karfiol, spárga, héjas krumpli, spenót, brokkoli, tökfélék mellett hüvelyesek – fekete- és szójabab – megadják a szükséges rostokat. Amelyiket lehet, azt fogyasszuk nyersen, a többit pedig csak enyhén főzzük-süssük meg, amennyire muszáj.
Élelmi rostban a pszilium is bővelkedik, mely növényi mag rengeteg vizet tud felszívni. A lenmag pedig még az irritábilis bél szindrómával élők helyzetén is tud javítani. Az olyan gyümölcsök, mint az alma, bogyósok, kiwi, datolyaszilva, papaya, eper, körte vagy narancs, plusz a csonthéjasok (pekándió, mandula) feltétlen ajánlottak. Az aszalt datolya mellett beválhat az Indiában népszerű ajowani kömény is.
A feloldódó rostok vizet szívnak magukba az emésztés során. Ahogyan vándorolnak a bélben, úgy alakulnak át ürülékké. Ha több nedvességet tartalmaznak, akkor jobban képesek kifelé csúszni a testünkből. Ha viszont a nem oldódó rost-állomány gyarapszik, akkor ez mozgásra készteti a beleket. Vizet nem tud úgy felvenni ez a típusú anyag, mint az előző – ezért előnyös oldhatatlant is fogyasztania annak, aki puffadásra hajlamos.
A vízbevitel fontosságát nem győzzük hangsúlyozni: napi 6-8 pohár elengedhetetlen ahhoz, hogy az anyagcsere-folyamataink rendben történjenek. Ha ennél valamennyivel többet kortyolunk, akkor csak könnyítjük az emésztésünket. Bizonyos ásványvizekben szulfát és magnézium található, melyekkel szintén javíthatunk a székrekedésen. Aki ezzel a gonddal küzd, az a délelőtt folyamán minimum egy liter vizet kortyoljon el, fokozatosan. Egy intenzív, legalább tíz perces sétával mozgassa át a vízzel telt bendőjét, így a folyadék segít kipucolni az emésztetlen dolgokat a gyomorból és a vékonybélből. A vastagbélbe érve a nedvesség hígít egyet az itt felgyülemlő anyagon, könnyítve annak távozását. Már a gyomorba érkező víz is gyakorol egy nyomást az alsóbb területekre. Drasztikus esetben a beöntés hozhat jelentős megkönnyebbülést.

Ez is érdekelhet:

Helyes, hogy feljövőben van a gyulladáscsökkentő étrend

Perzsa
Forrás: organicfacts.net

Megosztom barátaimmal

Szerkesztőink kedvencei

Van gyomorégéssel küzdő rokon? Gondolj rá főzéskor!

Van gyomorégéssel küzdő rokon? Gondolj rá főzéskor!

Mindenkinek ajándék lesz, ha kímélő ételeket készítesz karácsonyra.

Napi ajánlatunk

Top videók

Sonkás-bulguros töltött kaliforniai paprikák

Könnyű ebéd vagy vacsora a sütőből. A receptből az is kiderül, hogy miért érdemes elősütnöd a paprikát.

Almás rizsfelfújt

Őszi desszert, amely egy tartalmas leves után 2. fogásként is megállja a helyét.

Duplasajtos tepsis bucik

A hot dog kiflit akár így is felhasználhatod!