Mindent tudsz a kolbászról? 10 izgalmas tényt válogattunk csokorba május 1. alkalmából
2021. May 1.A munka ünnepén szervezett majálisok szinte elképzelhetetlenek kolbász és sör nélkül. Bár valljuk be, nekünk, magyaroknak a hétköznapi ételek is valahogy jobban csúsznak kolbásszal; a reggeli szendvics, a laktató leves, a rakott krumpli vagy épp a lecsó. Jöjjön 10 izgalmas tény a kolbászról a mai jeles napon!
1. Sokan gondolják hungarikumnak a kolbászt, ez azonban nincs így. Számos nemzet konyhájának ugyanúgy része, persze a felhasznált húsféleségekben, a fűszerezésben és a tartósítás módjában lehetnek eltérések.
2. A disznóvágásokon elsősorban tartósítási célból készítettek kolbászt, de természetesen a disznótoros vacsorának is elengedhetetlen része.
3. A magyar kolbász szó a szláv nyelvekben ismert klobása szóból ered.
4. Már a sumérok is készítettek állatbélbe töltött, fűszeres „kolbászt”, akárcsak az ókori rómaiak. Sőt! Homérosz Odüsszeia című művében is van rá utalás. A középkorban szintén gyakori tevékenységnek számított a kolbásztöltés.
5. Amerikában még a kolbászos pizzának is külön emléknapja van: október 11-én ünneplik.
6. A füstölés a húsok – köztük a kolbászfélék – tartósítására szolgáló eljárás. Hasonlóan a sózáshoz és a szárításhoz, ősi tartósítási praktika.
7. 2020-ban egy győrvári gasztronómiai fesztiválon rekord hosszúságú, 3490 méteres kolbászt töltöttek a résztvevők.
8. A kolbászevés rekordját egy angliai férfi tartja, aki 1 perc alatt 10 kolbászt fogyasztott el.
9. A ma is gyakran használt „kolbászból van a kerítés” eredetileg így hangzik: „nincs kolbászból fonva a kerítés”, azaz mindenért meg kell dolgozni.
10. A II. világháború alatt „durranónak”, „pukkanónak” nevezték a kolbászt, mert magas víztartalma miatt sütés közben gyakran felrobbant.