Tudtad? A kutya termetét is fontos figyelembe venni állateledel vásárlásakor
2020. April 6.Lehet, hogy a csivavánk lélekben bernáthegyinek képzeli magát, ám ettől még minden bizonnyal nem azt és nem úgy kell ennie, mint egy igazi bernáthegyinek… „Győzzük meg” neki való finomságokkal!
Kutyakaja alapok
A kutyák, beleértve a „kompakt méretűeket” is, nem szigorúan húsevő lények, zöldségekre, gyümölcsökre és gabonafélére egyaránt szükségük van a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz. Szerencsére a legtöbb kereskedelmi forgalomban kapható kutyaétel tartalmazza azokat a tápanyagokat, amelyekre egy egészséges kutyának igénye lehet. A csomagoláson megtaláljuk a fehérje-, ásványianyag-, vitamin-, szénhidrát- és rosttartalomra vonatkozó értékeket, ezeket érdemes az első vásárlás előtt alaposan átböngészni. Az sem csak üres marketingfogás, amikor a gyártó feltünteti, hogy milyen méretű kutyának ajánlja az adott kutyatápot. A kisebb termetű kutyáknak ugyanis gyorsabb az anyagcseréjük, ezért kalóriadúsabb táplálékra van szükségük. Azzal kapcsolatban pedig, hogy mennyi ételt kell adni a kutyának, kövessük a csomagoláson szereplő utasításokat.
A kalóriákon és tápanyagokon túl ügyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra is: mindig legyen egy tálka friss víz a kutya közelében. A megfelelő hidratáltság elérése érdekében a száraz kutyatápos étkezések közé iktassunk be más jellegű ételeket is (pl. konzerv kutyatápok). A kellően változatos táplálkozás szintén fontos dolog, ezért jó, ha variáljuk a fehérjeforrásokat, ahelyett hogy minden egyes nap ugyanazt tennék a kutyánk tálkájába.
Mi a helyzet a házikoszttal?
Akármilyen vágyakozva is nézegeti a tányérunkba tett csirkecombot a kutyusunk, kijelenthető, hogy az emberek ételei táplálkozástani szempontokat alapul véve nem alkalmasak a kutyáknak. Ami nekünk finom, az számukra túlságosan fűszeres, és így sajnos gondot okozhat az emésztésükben. A kutyusoknál a szokatlan étel hányást, hasmenést, sőt életveszélyes hasnyálmirigy gyulladást okozhat.
Az emberekhez hasonlóan a kutyák is egyediek, így az alapokon túl vegyük figyelembe kutyánk ízlését, életmódját, mozgásigényét és korát. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy mivel teszünk jót, forduljunk állatorvosunkhoz!
Forrás: Reader’s Digest