Le a cukorral! Édesítés mesterfokon
2019. December 29.Bár ezekben a napokban még karácsonyi sütimámorban élünk, sokan már most tervezgetni kezdjük, hogy az új esztendőben egészségesebb életmódra váltunk. Az édes ízek utáni sóvárgás ellen nincs mit tenni, de nem lehet elégszer ismételni, hogy mennyire káros a szervezetre a finomított cukor fogyasztása. Emeli az inzulinszintet, lebontása B1-vitamint von el a szervezetből, s így ingerültséghez és agresszióhoz vezet. Túlzott adrenalin-túlpörgést és további stresszes tüneteket is okozhat, nem beszélve a fogszuvasodás és az elhízás veszélyeiről.
A januári fogadalmak az első napokban könnyen betarthatónak tűnnek, ám valljuk be, a kezdeti lelkesedés ebben az évszakban hamar megcsappanhat. A korai sötétedés gyakran lehúz és rosszkedvűvé tesz bennünket. A napirendünk szerint délután 5-től este 8-ig még bőven van dolgunk, bevásárolunk, hozzuk-visszük a gyerekeinket, találkoznánk a barátainkkal vagy sportolnánk, és ez a rengeteg teendő már mind-mind a fénytelen időszakra esik. Ilyenkor gyakran megesik, hogy a szervezetünk szinte önkéntelenül édes ízek után kiált: kell a vigasztalás. Köztudott ugyanis, hogy az édességek fogyasztása boldogsághormont termel az agyban, így megnyugtat, és javítja kedélyünket. További érdekesség, hogy az édességek utáni erős vágy utalhat cink- és B-vitamin-hiányra, illetve erős kimerültségre is.
Mielőtt azonban a bonbonos doboz után nyúlnánk, álljunk meg egy pillanatra! Biztos, hogy nincs jobb alternatíva? Sokan úgy gondolják, hogy elég a változtatáshoz, ha a finomított cukrot barna cukorra cseréljük, ám rossz hír, hogy az éppen úgy cukorrépából készül, mint a hófehér kristálycukor, tehát élettani hatásuk hasonló. Egyébként napi energiaszükségletünknek csak mintegy 10 százalékát kellene cukorból fedeznünk, és ezt gyümölcsből, tejtermékekből is könnyedén fedezhetjük.
De ettől persze még vágyódunk az édes ízek után, tehát érdemes körülnézni az alternatív édesítőszerek piacán. A Biopont ökológiai gazdálkodásból származó alapanyagokból készült bio édesítői között bukkantunk a datolyaszirupra, amely karamellás színével és ízével kávék, sütemények, desszertek készítéséhez egyaránt tökéletes lesz. Ráadásul teljesen allergénmentes.
A rizst ismerjük, szeretjük, de főleg köretként, ugye? Nos, a rizsből teljes kiőrléssel édesítőszer is előállítható. A bio rizsszirup – amely a rizsben található rostok lebontásával készül – összetett szénhidrát, és csak nagyon kis mértékben glükóz, így hosszú időn keresztül ellátja a szervezetet energiával, sőt ásványi anyagokban – például cinkben, magnéziumban, káliumban, foszforban, mangánban és B-vitaminban – is gazdag. A sütiken, meleg italokon kívül nyugodtan használjuk szószokhoz, főzéshez.
Szintén alacsony glikémiás indexű a bio agave szirup, amelyet a Mexikóban őshonos agave növény leveleiből nyernek ki. Magas édesítőértéke miatt kevés is elég belőle, bőven tartalmaz vasat, kalciumot, káliumot, foszfort és magnéziumot. Nagyszerűen oldódik, jó ételekhez és italokhoz is.
Paleo és vegán étrendhez érdemes kipróbálni a bio kókuszvirág szirupot, amely a kókuszpálma virágjának nektárjából készül. Délkelet-Ázsiában már régóta használják, és Magyarországon is egyre kedveltebb, hiszen glikémiás indexe sokkal alacsonyabb a cukornál, sőt még a méznél és az agave szirupnál is. Nem kell attól tartani, hogy jellegzetesen kókuszos, inkább karamellás jellegű, nincs utóíze, viszont remekül édesít, észre sem fogjuk venni, hogy nem cukrot használtunk.
Ha nagyon elkedvetlenednénk a hosszú téli estéken, és egy kis édességre vágynánk, akkor elő a bio szirupok valamelyikével! Tegyük bátran süteménybe, forró italba, hunyjuk be a szemünket, és töltődjünk fel a finomságok segítségével.