Húsvéti tojás közel-keleti módra
Talán kicsit ellentétesnek tűnik a „húsvéti” és a „közel-keleti” egy mondatban, de ha jobban belegondolunk, akkor maga a húsvét a Közel-Keleten történt, vagyis Jézust Jeruzsálemben temették el, majd ott is támadt fel. Tehát ha ételtörténetileg is pontosak akarunk lenni, nem hibázhatunk nagyot egy közel-keleti tükörtojással, ami tojás is, vagyis a termékenység szimbóluma, valamint közel-keleti is, azaz az ünnep eredetének helyszínéről származik.
A történeti háttértől eltekintve ilyenkor április végén fantasztikusan frissítő, energetizáló és egészséges egy ilyen étel, hiszen fokhagyma, citromlé és petrezselyem van benne, na meg egy kis vaj, de az csak a biztonság kedvéért… És persze a szokatlan ízpárosítás ellenére elképesztően finom.
Hozzávalók
4 személyre- 1 ek. vaj
- 3-4 gerezd fokhagyma meghámozva
- ½ citrom leve
- személyenként 1-2 tojás
- só, bors
- petrezselyem a tálaláshoz
Elkészítés
Hadd kezdjem azzal, hogy én a fokhagymát mindig egészben hagyom, néha meg sem hámozom, mert úgy remekül gőzölődik a héjában. Az egész fokhagyma helyenként megpirul, és ragacsosan édes lesz, amíg a szeletelt csak szimplán megsül és ropogóssá válik, sőt akár meg is éghet. Kinek-kinek ízlése szerint…
Megolvasztjuk a vajat, és rádobjuk az egész fokhagymákat. Ha szeletelt fokhagymát használunk, a citromlével együtt adjuk a serpenyőhöz, az egész fokhagymát azonban érdemes 1-2 percig pirítani, és csak azután felönteni a citromlével: ezalatt a vaj is megbarnul, diós ízt adva az ételnek.
Ezután beleütjük a tojás(oka)t a serpenyőbe, sózzuk, borsozzuk, és lassú tűzön 2-3 perc alatt készre sütjük. Aki szereti, meg is fordíthatja a tojást 1 percre, vagy lefedheti (én így szoktam).
Petrezselyemmel megszórva tálaljuk, néha füstölt pirospaprikával is meg szoktam hinteni. Tökéletes húsvéti reggeli.