Késélezés 6 lépésben
Mire van szükség?
Ha késkészletet vásárolunk, nagy valószínűséggel lesz benne egy késfenő, viszont az nem ugyanaz, mint az élező, így érdemes az utóbbiba beruházni. Eivin Kilcher, szakértő a gyémántvégűre esküszik, de egy kevésbé erős élező kő is jó választás lehet.
A művelet:
1.Teszteljük a kés élét: Hámozzunk meg egy almát, vagy egy paradicsomot, ez megmutatja a kiinduló állapotot, így lesz összehasonlítási alapunk.
2.Készítsük elő az élező követ: Mossuk át tiszta vízben, majd tegyük egy nedves konyharuhára, stabil felületre. Az átmosás csökkenti a súrlódásokat, mely megmelegítheti a pengét, így károsíthatja azt. A rongy pedig azért kell, mert azon stabilan áll a kő élezés alatt.
3.Találjuk meg a megfelelő szöget: Fogjuk jobb kézbe, éllel lefelé, tartsuk az élt az élező bal felső sarka felé, majd billentsük a pengét, míg 15-20°-os szöget zár be a kővel.
4.Húzzuk magunk felé a kést: Megtartva ezt a szöget, húzzuk a kövön magunk felé a kést úgy, hogy a vége a jobb alsó sarokban végződjön. A másik kezünkkel segíthetjük, hogy a penge a megfelelő irányba haladjon.
5.Ismételjük: Az előző mozdulatot a kés mindkét oldalán egyenlő mennyiségben ismételjük meg.
6.Végső teszt: Akkor megfelelően éles a kés, ha könnyedén, erő ráhatása nélkül meghámozunk vele egy almát vagy paradicsomot.
És egy videó:
Ezen nyomon követhetjük az előbb említett 6 lépést.
Hányszor kell élezni?
Ha megfelelően használjuk és tároljuk a késeket, bőven elég évente egy-két alkalommal élezni. Viszont ez teljesen egyénfüggő, valódi konyhatündérek kitapasztalják, mikor kell élezni.
forrás: thekitchn.com