Tavaszi mennyország az asztalon, amely pillanatok alatt elkészül
Amennyire követem a szezonokat, annyira feledkezem meg mindig a medvehagymáról. Biztos a tudatalattim próbálkozik, mert nem vagyok odáig a fokhagymás ízért, de közben meg annyira vágyom a frissességre így tavasz elején, hogy sosem hagyom ki a medvehagymát, csak, mint idén is, kissé megkésve vetem rá magam.
Amikor a második gyerekemet vártam, a barátainknál ettem egy ilyen tésztát, ami azóta is velem maradt. Bevallom, kicsit féltem a vendégségtől, ez a buta előítéleteimnek tudható be, mert a háziasszony vegetáriánus, én pedig terhesen igazi húsimádó vagyok, de levett a lábamról ezzel a fantasztikus kombinációval, amit azóta még jobban a saját ízlésemre formáltam.
A medvehagyma jól megfér a dióval, ebből a két alapanyagból medvehagyma pesztó is készülhet olívaolajjal és parmezánnal.
A barnavaj pedig, kissé édeskés ízével, lekerekíti, kiegészíti az ízeket. Erre jön a már említett parmezán, nem reszelve, hanem szigorúan forgács formájában, hogy úgy igazán megálljon az íze, és ne csak a háttérben bújjon meg. Ha nagyon kényelmes vagyok, mint például most, amikor az előbb említett, akkor még nagyjából 31 hetes magzat – ma már majdnem 2 éves kislány – itthon fekszik lázasan, akkor bolti gnocchit választok, de abszolút tudok arra vetemedni, hogy magam készítsem a gnocchit. Ez a tésztaétel egyébként nem csak gnocchival jó, hanem pappardellével, amely jó széles metélt, és remekül felveszi a barnavajat, vagy farfalléval, a masnitésztával is. Meg persze, ahogy te szereted. A végén egy facsarás citrom, és íme a tavaszi mennyország az asztalon.
Hozzávalók
- 75 dkg – 1 kg gnocchi
- 15 dkg vaj
- 1 csomag medvehagyma
- 10 dkg durvára vágott dió
- só, bors
- parmezán forgács a tálaláshoz
- citromlé a tálaláshoz
Elkészítés
Ez az adag nagyjából 4 személyre elegendő, és csak annyi ideig tart elkészíteni, amennyi idő alatt a vaj megbarnul.
Először tedd fel főni a sós vizet a gnocchinak, majd tedd serpenyőbe a vajat. Közepes lángon, néha megkeverve, hagyd megolvadni, majd szép lassan bebarnulni. Ne siettesd a folyamatot azzal, hogy magas lángon barnítod a vajat, mert nagyon könnyen megég. Ha már látod, hogy a szárazanyag, vagyis azok a kis szemcsék, megbarnulnak, már vedd is le a tűzről. Ez kb. 10 perc lesz. Közben vágd csíkokra a megmosott medvehagymát, és tedd félre. Ezalatt a víz is felforr, és beledobhatod a gnocchit. Közben a diót dobd a vajba, és azzal együtt még kevergesd kb 2 percig. Ezalatt a gnocchi is nagyjából megfő. Sózd, borsozd a diós vajat, majd add hozzá a leszűrt gnocchit. Szórd meg a felcsíkozott medvehagymával, és forgasd össze az egészet. Azonnal tálald parmezánforgáccsal, amit zöldséghámozóval tudsz egy nagyobb tömb parmezánról levágni, majd facsarj rá egy kevés citromlevet.