Olcsó, mégis ünnepi: Sörben párolt marhaszegy
Miért éppen marhaszegy? És tényleg, miért? A zsidóság előszeretettel készít hosszan sült marhaszegyet bármilyen ünnepre, és ez a Hanukánál sincs másképp. Az olajban sült ételekkel emlékezünk a csodára, amely az egy napra elegendő szentelt olajból nyolc napig égő lángot varázsolt, és ezzel jutott idő új szentelt olaj sajtolására, hogy a felszabadított Jeruzsálem szentélyében éghessen a láng, az örök lámpás, a menóra. Ezért gyújtunk minden nap, nyolc napon keresztül egy újabb gyertyát a kis szolgaláng segítségével, majd ülünk le beszélgetni, és kedveskedünk kis ajándékokkal a gyerekeknek, így is őrizve a makkabeus hősök emlékét.
Persze nem minden napra kell sokfogásos vacsorát felszolgálni, éppen elég ha mondjuk Hanuka egyik péntekre eső estéjén van a nagy nap, amely egyébként is a Sábát bejövetele, így önmagában is egy heti ünnep. És bár erre az ünnepre természetesen leginkább az olajban sült ételek készítése és felszolgálása a jellemző, főételként sokszor előfordul valamilyen hús is, ami természetesen nem sertés.
A szegyben sok pozitívumot lehet találni, az egyik rögtön az, hogy olcsó. Na ez most nem a tipikus zsidó vicc, inkább arról van szó, hogy az asszimilálódott, szegényebb családok körében nyilván az olcsó húsokat favorizálták, a szegy ráadásul önmagában is ízletes. Emellett pedig remekül szívja magába a vele együtt főzött alapanyagok ízét, legyen az bor, vagy éppen a zöldségek.
Úgyhogy ezt a receptet úgy raktam össze, hogy a szegy mellett tudjon brillírozni azért más is, pl. a gomba, és a sör is. A trükk csak annyi, hogy Magyarországon a szegyet csontosan lehet kapni, de sebaj, a csontból kitűnő levest lehet főzni, tedd félre.
Hozzávalók
- 1 ½ - 2 kg marhaszegy (csak a hús)
- 5 dl barnasör
- 1 csomó répa
- 2 nagy fej vöröshagyma
- 2 szál angol zeller
- 1 ek szárított kakukkfű vagy kb 8 szál friss
- 1 zselés marhaalaplé
- víz, ha szükséges
- ½ kg csiperke
- só, bors
- olívaolaj
- 1 -1 ½ ek kukoricakeményítő
Elkészítés
A répát, a hagymát és a zellert tisztítsd meg majd karikázd fel. A hús mindkét oldalát sózd, borsozd, majd egy vastagfalú edényben forró olajon pirítsd körbe (akár kissé szenesre is). Tedd félre, majd jöhetnek a zöldségek: ugyanabban az edényben pár perc alatt párold üvegesre a hagymát, dobd rá a répát, a zellert és a kakukkfüvet, sózd, borsozd, majd magas lángon pár percig pirítsd. Öntsd fel a sörrel, dobd bele a zselés alaplevet, helyezd rá a húst, és önts hozzá vizet ha szükséges, úgy, hogy kb. a hús feléig érjen (ha a sör már önmagában odáig ér, akkor hagyd ki a vizet). Melegítsd elő a sütőt 150 ºC-ra, és közben hagyd, hogy felforrjon a sör. Fedd le az edényt, és tedd a sütőbe legalább négy-öt órára, közben egyszer-kétszer fordítsd meg. Az utolsó fél órában tedd hozzá a félbe-negyedbe vágott gombákat is. Ennyi idő elteltével már biztosan omlósan puhára sül/fő. Ezután így is tálalhatod, ahogy van, de én ennyi pihenés után azért vállalok még egy lépést. A húst félreteszem, az egészet leszűröm, és a léhez adok kb. 1 ½ evőkanálnyi kukoricakeményítőt, vagy többet, ha sűrűbbre szeretném, és csak addig hagyom a tűzön amíg besűrűsödik. Ezután ezzel öntöm le a húst és a köré rendezett zöldségeket, és mellé is tálalok egy külön csészében szószt.