Bacon dzsem a bacon napjára
Amikor kiderült, hogy szeptember 5-e az Egyesült Államokban a bacon nemzeti napja, tudtam, hogy nem is én lennék, ha ezt kihagynám. Ez az én napom, ugyanis imádom a bacont, de általában csak roppanósra sülve, nem ragacsosan, nyúlósan, gumisan. Füstös, ropog és ízletes. Pont jól sós, de édesen is kiváló. Ezt nem csak ez a kanadai recept támasztja alá, hanem a most következő, bacon dzsem recept is, amit tudom, hogy nehéz elképzelni, de meglátod, hogy egyáltalán nem nehéz elkészíteni, és ahogy megkóstolod, érezni fogod, ahogyan összeállnak az ízek, és mindegyik valahogyan kiegészíti egymást. Semmi különleges hozzávaló nem kell hozzá (sok bacon dzsem juharsziruppal készül), csak barna cukor, balzsamecet és kávé. Igen, kávé, jól olvastad. Nagyon jól megy a füstös baconhöz a pörkölt kávé íze, a barna cukor pedig szintén, a karamelles aromájával. Ezt csak megkoronázza a balzsamecet, amely viszont a savassága mellett szintén ad a lekvárhoz egy karamelles ízt. Van még kérdés?
Aki készített már hagymalekvárt, tudja hogy a karamellizált hagymához fogható íz kevés van. És – hoppá – csak nem karamelles? Na akkor helyben vagyunk: minden karamelles, füstös, vagy pörkölt, vagyis minden egy irányba mutat: jó lesz ez a lekvár, gyerekek! Nagyon jó lesz, meglátod, és két hétig vígan tárolhatod a hűtőben is. Csak arra figyelj, hogy szobahőmérsékleten fogyaszd, mert hidegen a bacon zsírja megdermed. Eheted húsokhoz, kenyérre kenve, mártogatósként, hamburgerben, krumplipürébe keverve, BLT (bacon-lettuce-tomato, bacon-saláta-paradicsom) szendvicsben, és ha van más ötleted, kíváncsian várom.
Hozzávalók
- 40 dkg szeletelt bacon
- 2 közepes fej vöröshagyma
- 10 dkg barna cukor
- 1 hosszabb espresso (kb. 80 ml)
- 1 ek balzsamecet
Elkészítés
A bacont vágd apró darabokra, majd közepesen magas lángon, egy vastag falú, nagyobb lábosban pirítsd kb. 10 percig, míg kiolvad a zsírja. Nem baj ha van benne pár ropogós darab, a lényeg, hogy ne legyen az egész olyan, de nagyon puha se. Szűrőkanállal szedd papírtörölközőre, és egy ek zsír kivételével öntsd ki a zsírt is (ezt tedd félre, jó lesz másra). Míg pirul a szalonna, szeleteld fel a hagymát vékony félholdakra, majd dobd a szalonna zsírjára, és nagyjából 8 perc alatt párold meg. Add hozzá a cukrot, vedd le alacsonyra a lángot, és 20 percig, időnként megkevergetve hagyd, hogy karamellizálódjon. Ha már szirupos és barnás, add hozzá a kávét és ugyanannyi vizet, majd a szalonnát is, és 30 perc alatt, 5 percenként kevergetve főzd lekvárszerűre. A végén add hozzá a balzsamecetet, ezzel is rottyantsd egyet, majd tedd zárható üvegbe és hagyd kihűlni. Lefedve tárold a hűtőben.