Ezt a hummusz receptet muszáj kipróbálnod, annyira jó!
A hummusz nem csak a világ egyik legfinomabb étele, de a Közel-kelet egyetlen esélye is a békére: Izraelben számtalan olyan arab hummuszbár működik, ahol zsidók és arabok nagy egyetértésben esznek egy asztalnál. A világnak ezen felén a hummusz bizony komoly dolog: a nagyvárosi kulináris kalandorok, és a kis falvakban kotyvasztó nagymamák is egyetértenek abban, hogy a bolti, készen vásárolt csicserikrémet fejvesztés terhe mellett lehet csak fogyasztani.
Szerencsére szupergyorsan készül el, ráadásul mindenki kedve szerint variálhatja – bónusz, hogy rengeteg fehérjét tartalmaz. Tradicionálisan főtt csicseriborsót, vagy babpürét kanalaznak a tetejére – ám a legújabb trend Tel Avivban az olasz előételekre emlékeztető grillezett falatokkal tálalni. Mint minden mediterrán-keleti fúzió, ez is elképesztően ütős kollaboráció.
Ha nincs időm zöldségeket grillezni, néha olívaolajban eltett articsókát, és spárgát, no meg napon szárított paradicsomot halmozok a tetejére – na, most lebukt(attam mag)am…
Hozzávalók
1 személyre- A feltéthez:
- Bármilyen grillezni való zöldség, de az én kedvenceim…
- 3-4 szem koktélparadicsom
- 1 fej portobello gomba
- Egy kisebb paprika - akár csípős is lehet
- 3-4 kövér karika cukkini
- 2 gerezd fokhagyma
- A humuszhoz:
- fél csésze csicseriborsó (konzerv/fagyasztott felengedve/előfőzött)
- fél csésze tahini (helyettesíthető porrá őrölt szezámmaggal, vízzel kikeverve, igaz, így kesernyésebb lesz)
- fél citrom leve
- 1 gerezd fokhagyma
- só
- bors
- 1 apró csipet kurkuma-római kömény-paprika mix
- olívaolaj ízlés szerint
Elkészítés
1. A sütőt 200 fokra melegítem, majd a zöldségeket sütőpapírral bélelt tepsibe helyezem, sózom, borsozom, majd alaposan meglocsolom őket olívaolajjal, és zutty be a sütőbe 12 percre.
2. Amíg elkészülnek, összedobom a hummuszt.
3. Ha van turmixgépem, belezuttyantok ½ -½ arányban tahinit, csicseriborsót, 1-2 csipet fűszert, a fokhagymát meg a citromlevet. Ha már nagyjából összeállt, elkezdek finoman vizet adagolni hozzá. Olyasmi állagúnak kell lennie, mint egy sűrű főzeléknek. Ha túl folyós lett, adok hozzá még tahinit – ez megköti a vizet.
4. Ha nincs konyhai gépparkom, akkor sem esem kétségbe. A villával összenyomkodom a csicseriborsót, majd félreteszem – így maszabaha készül belőle, ami a hummusz kevésbé krémes, főzelékszerű változata. Egy másik tálba kiöntöm a tahinit, belevagdosom vagy fokhagymanyomóval belepréselem a fokhagymát, rászórom a sót, a borsot, és beleöntöm a citromlevet, ½ pohár vizet, majd kavargatni kezdem. Meglepő, hogy válik tartárszerű krémmé a vizes kutyulék! A szétpréselt csicseriborsót összeforgatom a habkönnyű tahinivel és a fűszerekkel.
5. A kész hummuszt átkanalazom egy nagy, széles tálba, ellapogatom úgy, hogy a széleken magasan álljon a hummusz, középen viszont egy kis völgyet csinálok az antipastinak: ezt meglocsolom egy kevés olívaolajjal.
6. A gödröcskébe halmozom a sült zöldségeket, és megszórom bármivel, ami tetszik: fenyőmaggal, csilipehellyel, petrezselyemzölddel vagy friss snidlinggel. Tunkolni friss pitával a legautentikusabb – de sem az izraeliek, sem a zsidók, sem az arabok nem sértődnek meg, ha valaki gluténmentes kenyérrel falatozza.