Bazsalikomos kalács
Régóta tudjuk, hogy a kalácsfélék nemcsak édesen, hanem sósan is isteniek. Az egyik legmutatósabb kalácsféle a jeruzsálemi babka, az egyik legfinomabb sós töltelék pedig a bazsalikom. Igazi íz- és látványélmény kettőjük kombinációja.
Hozzávalók
1 kalácshoz- Tészta:
- 40 dkg fehér liszt (lehet részben teljes kiőrlésű liszttel is készíteni)
- 2 dl tej
- 2,5 dkg friss élesztő (vagy szárított élesztő is jó a megfelelő arányban)
- 1 mokkáskanál cukor
- 1 tojássárgája
- 7 dkg olvasztott vaj.
- 1 teáskanál só
- Töltelék:
- 5-6 dús szál bazsalikom
- 1 csomag mozzarella
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 evőkanál olívaolaj
- só
Elkészítés
Először a langyos, cukrozott tejben az élesztőt felfuttatom. Közben egy nagy tálba kimérem a lisztet, beleszórom a sót, beleteszem a tojássárgáját. Amikor az élesztő felfut, ráöntöm a keveréket a lisztre, és elkezdem összedolgozni. Masszívabb, de nem túl kemény tésztát kell kapnom, mert amikor már összeállt a tészta, utána adagolom hozzá 2 részletben az olvasztott vajat. Így dagasztom ki készre. A tésztát lefedve hűtőbe teszem egy éjszakára. Lehet meleg helyen megkeleszteni és azonnal felhasználni, de a babka tésztával könnyebb hidegen dolgozni.
Amikor kész a tészta, elkészítem a tölteléket. Egy aprítógépbe teszem az összes hozzávalót, és szinte egyneműre aprítom. Ha nagyon száraz, akkor teszek még bele olívaolajat. Jól kenhető, de nem folyós krémet kell kapnom.
Lisztezett deszkán a tésztát téglalap alakúra nyújtom, 4-5 mm-es vastagságúra. Megkenem a krémmel. Hosszabbik oldalától indítva szorosan feltekerem, figyelek arra, hogy a hajtásvég alulra essen. Ha csigát szeretnék készíteni, akkor most felszeletelném, de nem ezt teszem. A tésztát a hosszabbik oldala mentén kettévágom. Így kapok 2 hosszú csíkot, ami a tölteléknél kezd kicsit szétnyílni. Óvatosan az egyik végét összecsípem, és az egyik csíkot töltelékkel felfelé nézve áthajtom a másik csíkon, kettes fonatot készítek. Végig a vágott rész legyen felül, így lesz gyönyörű mintája a babkának. Végigfonom, a másik végét is összecsípem. Kicsit alá is hajtható a két végénél. Hosszúkás, kiolajozott sütőformába (kenyér) teszem, pihentetem 20 percet, majd 180 fokos sütőben nagyjából 30 perc alatt készre sütöm.
Miután megsült, hagyom kihűlni, és csak utána veszem ki a formából, ekkor lesz szépen szeletelhető. Jó étvágyat!
Ezt a receptet is próbáld ki: