Marton Adrienn-nel, Pataky Péterrel és a hét gasztrobloggerrel mostantól még ízesebb az élet
Fotó: 123RF

Éretlen az avokádó? Ezekkel a trükkökkel gyorsíthatsz a folyamaton

Cikkünkben recept- és egészségtippeket is adunk.
2022. February 17.

Az avokádó bizony lutri: nincs még egy ilyen gyümölcs a zöldségesnél, amelyik ennyire trükkös volna. Finom, jól variálható és szuper-egészséges is, tehát a népszerűségi lista tetején találjuk. Ám jó kérdés, hogy a boltban lévő portéka mennyire érett. Mikor már otthon elkezded pucolni a gyümölcsöt, csak akkor derül ki, hogy a kemény héj alatt éretlen a hús, és egyáltalán nem puha. Enni persze így is megehető különösebb kockázat nélkül, ám az ízvilággal nem leszünk maradéktalanul elégedettek. Főleg, ha guacamole elkészítésébe vágnánk a fejszénket.

Jobb esetben ilyenkor leszaladunk egy garantáltan érett gyümölcsért, ám ha sem időnk, sem kapacitásunk plusz körökre, akkor se essünk kétségbe. Pici kesernyésséggel megúszhatjuk, hogy a mexikói konyha ezen híres, pikáns fogását elkészítsük. Kanalazzuk csak ki a gyümölcs húsát a héjából egy keverőtálba. Kezdjük el leturmixolni a megfelelő állag eléréséig. Ici-pici sót és borsot szórjunk rá, illetve hintsük meg citromlével (ami lehetőleg frissen facsart legyen), illetve hozzá adagolhatunk valamilyen zöldséget is, ízlés szerint: paradicsom, paprika, hagyma vagy akár jalapeño is elfér a krémben. Minél többet teszünk ezekből a plusz ízekből, annál inkább sikerülni fog elnyomni az éretlen avokádó jellegét. A vörös- és fokhagyma még por alakban is csavarhat egy jót az összhatáson; és lehűtve máris kész egy remek mártogatós szósz.

Ide vág: Az átlag mexikói nem igazán jut avokádóhoz

Kicsit bonyolultabb, de megoldható az avokádó gyors érlelése is. Krémesebb, lágyabb és ínycsiklandóbb lesz az azték menü is, ha az alábbi tippeket alkalmazzuk. A még héjas gyümölcsöt szorosan alufóliába tekerve rakjuk egy tűzálló edénybe, majd a sütőben melegítsük 93 Celsius-fokon. Tíz percenként ellenőrizzük a puhaságát. Hasonlóan eljárhatunk, ha inkább mikróznánk – ebben a esetben tilos a fém csomagolás: valamilyen hőálló műanyag fóliával burkoljuk be az avokádót. A logika a hevítés mögött annyiból áll, hogy ilyenkor egy etén nevű gázt enged ki a gyümölcs, ami egy természetes módon érlelő telítetlen szénhidrogén. A csomagolás ezt a vegyületet nem engedi elillanni, így az ki tudja fejteni hatását. Némileg eltérő ízt ad, mint amire számítanánk, de az állaga határozottan javulni fog.

Papírzacskóban is gyorsíthatjuk a folyamatot, ha a félbevágott csemegét gondosan újra összeillesztjük, majd légmentesen beburkoljuk valamilyen műanyag csomagolással. Rakjuk egy papírtasakba, mellé pedig érett banánt vagy almát helyezzünk. Ezek a gyümölcsök nagy adag etént bocsátanak ki, mely az avokádóra is jó hatást tesz. Hogy meddig tartsuk a zacskóban a terméseket, az attól függ, milyen érési fokot szeretnénk elérni – pár óra vagy pár nap is összejöhet így.

Hogy elkerüld ezt az egész macerát, legközelebb célozd a kimondottan érett gyümölcsöket. Nem boszorkányság ez sem: a legnépszerűbb fajtának Green Hass a neve, mely februártól augusztusig ígéri a legmegbízhatóbb minőséget. Ezen belül is április és augusztus közt a legédesebb, ami a guacamole esetében ideális. Míg a fán csüng a gyümölcs, addig egyre nagyobb mennyiségű olaj gyűlik össze benne – így minél inkább a szezon vége felé szedik, annál kedvezőbb az összetétele. Szüret után akár 2-7 napot is érhet még, ami tartam az időszak adottságaitól függhet. A boltban se a fényes, zöld héjúakat fixírozzuk: azoknak biztosan kell még pár nap puhulás. Ha pedig a szürkés-feketés külsejű példányokra megyünk rá: ezek nyomás-próbára is puhábbak, ami az édességre is inkább garancia. Viszont a már túlérett avokádó is rizikós: a sötét, ráncosabb darabok túl lágyak, valószínű lesz bennük kivágandó rossz rész – vagy a komposztban landol az egész…

Az avokádó olaja szenzációs, ha főzni szeretnénk: nagyon egészséges, melyet a szem, a bőr és a szív is meghálál. Pikáns recepteket, szószokat és salátaönteteket is feljavít, és sütésnél szintén gondolkodhatunk benne. Sőt: vaj helyett egy friss gyümölcs is jót tesz a sütemény tésztájának, ami ráadásul az egészségtelen, telített zsírsavakat képes kiváltani. Az élénkzöld gyümölcshús akkor válik barnává, ha levegő éri. Ezt elkerülhetjük úgy, ha citrommal vagy ecettel törölgetjük át a felszínét, vagy akár a guacamole tetejét is. Letakarva, hűtőben tartva marad meg inkább a zöld szín.

Van, hogy fekete csíkok vagy foltok jelenhetnek meg a gyümölcs héján, ami a fiatal fákról szedett avokádóknál szokott inkább előfordulni. Nem túl szép látvány, de gond nélkül fogyasztható marad a húsa. Valószínűleg hideg érte még az érési folyamat lezárulta előtt, illetve szállításnál is sérülhetett az áru, amitől a színe megváltozott. Érdemes kinyesni a nem tetsző hús részt, ha biztosra akarunk menni.

Egy kiegyensúlyozott étrend esetén az avokádó fogyasztása nem fog hízást eredményezni, hiszen egészséges zsiradékot 60 százalékban tartalmaz: egy fél gyümölcsben 16 gramm egyszeresen telítetlen, míg többszörösen telítetlen zsírból 4 gramm van. Kisgyerekek is ehetnek egy negyednyi cikkelyt a gluténmentes csemegéből, mely tele van A-, D-, E- és K-vitaminnal; és az idegrendszer illetve az agy fejlődését is elősegíti.

Ezt olvastad már?

Avokádót a desszertbe? Igen!

Perzsa
Forrás: thekitchenprofessor.com

Megosztom barátaimmal

Szerkesztőink kedvencei

Megkívántál egy jó kis taco-t? Nem kell Mexikóig menned a fűszeres húsért!

Megkívántál egy jó kis taco-t? Nem kell Mexikóig menned a fűszeres húsért!

Egyáltalán nem olyan nagy kunszt házilag is összedobni!
Kedvenc avokádós receptjeink

Kedvenc avokádós receptjeink

2017 nagy kedvence az avokádó volt, búcsúztassuk az évet egy válogatással

Napi ajánlatunk

Top videók

Sonkás-bulguros töltött kaliforniai paprikák

Könnyű ebéd vagy vacsora a sütőből. A receptből az is kiderül, hogy miért érdemes elősütnöd a paprikát.

Almás rizsfelfújt

Őszi desszert, amely egy tartalmas leves után 2. fogásként is megállja a helyét.

Duplasajtos tepsis bucik

A hot dog kiflit akár így is felhasználhatod!