Lehet-e keresni a gasztrobloggerkedéssel?
A rövid válasz az, hogy igen. Ám – hogy stílusosak legyünk – ez esetben sincsen kolbászból a kerítés.
Első körben nem árt némi önvizsgálatot tartanod: vagy-e annyira jó vagy különleges, hogy kitűnj a többi blogger közül? Ma már rengetegen próbálkoznak ezzel a hivatással, ami korántsem olyan egyszerű, mint elsőre gondolná az ember.
Mivel lehet pénzt keresni?
A legelső kézzelfogható forintokat általában szponzorált posztokkal lehet megkeresni. Ez azt jelenti, hogy kapsz egy terméket, amit gyakorlatilag bemutatsz/ajánlasz a követőidnek/közönségednek, cserébe pedig a megrendelő fizet neked. Még szerencsésebb helyzet, ha már alapvetően is használod az adott produktumot, és kvázi utólag köttetik meg az együttműködés. Ilyen esetben te magad is felkeresheted a forgalmazó céget.
Ha van már egy jól menő, bejáratott weboldalad, értékesíthetsz felületeket rajta. Biztosan láttál már ilyet, ez azt jelenti, hogy a cikkeid között/mellett/alatt/ lesz egy kis doboz, ahol az adott reklámozó terméke fog megjelenni.
Mibe kell befektetni?
Mint minden rendes üzleti vállalkozásba, egy blogba is kell pénzt fektetni. Első körben szükséged lesz egy web hosting szolgáltatóra; ez tulajdonképpen a weblapot “raktára” lesz. Ha igazán csinosat szeretnél, nem árt, ha valaki olyan készíti el és tartja karban, aki ért is hozzá.
Ahhoz, hogy igazán minőségi tartalmat tudj előállítani, érdemes beruházni egy jó minőségű fényképezőre, amivel videókat is tudsz készíteni. Innen viszont könnyen elindul a dominó effekt; rájössz, hogy szükséged van állványra, lámpákra, de akkor már kéne egy rendes, jogtiszta fotó/videó szerkesztő program is, SD kártyák, külső tárhely… és még folytathatnánk.
Ha a biznisz igazán beindul, egy idő után nem fogod egyedül bírni, tehát szükséged lesz emberekre, akik a kezed alá dolgoznak; fotósra, vágóra, asszisztenciára. Nyilván nekik is illik munkabért fizetni.
Végül, de nem utolsó sorban, mint bármilyen más vállalkozás esetén, számlaképesnek kell lenned; tehát adót kell fizetned és az sem árt, ha van egy jó könyvelőd, aki minderre időben figyelmeztet.
Ha mindezeket átgondoltad, és kész terved van rövid-, közép- és hosszútávra, vágj bele bátran, jó móka lesz!