A szuperételeknek nem kell feltétlenül egzotikusnak lenniük!
2020. April 23.Chiamag, acai bogyó, matcha – csak három a klasszikus, mindenki által ismert szuperételek közül. De valljuk be, ezek az egészséges finomságok bolygónk számos pontján egzotikusnak számítanak, még akkor is, ha a nagyobb szupermarketekben könnyedén beszerezhetők. Érdemes is fogyasztani belőlük, ám ne felejtsük el, hogy a nálunk honos – vagy legalábbis hétköznapibbnak számító – élelmiszerek között is szép számmal bukkanhatunk szuperételekre. A gombafélék vagy például a gyógyhatással bíró fűszernövények szintén rengeteg értékes tápanyagot, vitamint tartalmaznak, erősítik az immunrendszert. Azaz az egészségre gyakorolt pozitív élettani hatásaik miatt nyugodtan sorolhatók a szuperélelmiszerek népes táborába.
Létezik a chiának alternatívája
Ez pedig a lenmag. A darált lenmag (akárcsak a chia) megduzzad víz hatására, kocsonyás állagúvá válik. Épp ezért hasonló módon használhatjuk sűrítésre, tojás helyettesítésére, tehetjük kenyerekhez, müzlibe.
Hajdina és zab – egyszerű, de nagyszerű alapanyagok
A hajdina tele van rosttal, ezért hosszú ideig tartó jóllakottságot biztosít. Jó hatással van a vércukorszintre is, segít szabályozni, elfogyasztása után nem kell a vércukorszintünk ingadozásától tartanunk. Megfőzhetjük kásának, készíthetünk belőle hamis rizottót. A rostokban gazdag zabpehelyről szintén elmondható, hogy emésztésünket, valamint vércukorszintünket és koleszterinszintünket egyaránt jótékonyan befolyásolja.
A tofu nálunk is könnyen beszerezhető
Gazdag kalciumban, vasban, foszforban, folsavban és vitaminokban. A tápanyagdús tofu éppen ezért kulcsfontosságú a vegetáriánus és vegán életmódot folytatók táplálkozásában, de azoknak is ajánlott, akik egyszerűen csak szeretnék csökkenteni a húsfogyasztásukat. Valódi fehérjebomba, a felhasználási módjai pedig igencsak változatosak: sütve, pirítva, grillezve is nagyon finom.
Gombafélékkel a kisimult idegekért
Amellett, hogy táplálóak és alacsony kalóriatartalmúak, a gombák pozitívan hatnak az immun- és idegrendszerünkre is. Sok fehérjét tartalmaznak, pozitívan befolyásolják a koleszterinszintet, valamint gazdagok káliumban. A tofuhoz hasonlóan fontos fehérjeforrást jelentenek a vegetáriánusok és a vegánok számára.
A „zöld por” alternatívái
A zöld színű matchapor segít a magas vérnyomás, a rossz emésztés és a stressz elleni küzdelemben. Ezeket a kellemetlen tüneteket azonban nem csupán az egzotikus csodanövényből főzött tea enyhítheti, hanem az egyik leghétköznapibb gyógynövényünkből készült ital is. Igen, a kamillateára gondoltunk! A kamilla megnyugtatja az idegeket, a pitypang és a csipkebogyó pozitívan hat az emésztésre, utóbbi emellett segíthet leküzdeni a magas vérnyomást is. Tehát mind remek matcha helyettesítők.
Fűszernövények
A bazsalikomra és a petrezselyemre hajlamosak vagyunk „csak” ételízesítőként gondolni, pedig az egészségünkre gyakorolt pozitív hatásuk sem elhanyagolható. Jogosan tekinthetők szuperételeknek! A petrezselyem görcsoldó és vértisztító, a bazsalikomból pedig már napi 2 evőkanál is fedezi a szervezet számára szükséges K-vitamin mennyiségének kb. 1/3-át.
Quinoa helyett köles
Az egyik legnépszerűbb szuperélelmiszer az álgabonaként számon tartott quinoa. Magas a magnézium- és vastartalma, ugyanez azonban a kölesről is elmondható. Ráadásul mindkettő gluténmentes, így kiváló alternatívái egymásnak.
Forrás: Frisch gekocht