Savanyú káposztát a salátába!
2020. January 9.A savanyú káposzta mai napig a legnépszerűbb fermentált, azaz erjesztett zöldségünk. Többek között a magyar, az orosz, a német és a lengyel konyha egyik közkedvelt alapanyaga. Népszerűségét nem csak egyedi ízének köszönheti, hanem annak a ténynek is, hogy az egyik legjobb természetes multivitaminunk. A savanyítási folyamat alatt a káposzta nem veszíti el értékes vitaminjait, hiszen nem hőkezeléssel érjük el a tartósítást, így a végeredmény szuper vitamin- és ásványianyag- forrás. A teljesség igénye nélkül gazdag B1- és C-vitaminban, niatinban, karotinban, továbbá sok foszfor, kalcium, kálium, magnézium és nátrium található benne. Remek pre- és probiotikum, tejsavtartalmának köszönhetően jó hatással van az emésztésre. Magas a víztartalma, alacsony a szénhidráttartalma és kiváló rostforrás. Egyszóval főnyeremény!
És ha főnyeremény, akkor használjuk a lehető legváltozatosabban! Általában főételeink alapanyaga, a főzés-sütés során hőkezeljük, ezzel azonban veszít vitamintartalmából. Fogyasszunk ezért belőle minél többet saláta formában is, íme hozzá néhány tipp!
Valamennyi salátánál alapvetés, hogy a savanyú káposztát nem kell kimosni, hanem elég kicsit kinyomkodni, hogy a leve ne áztassa el a többi hozzávalót. Ha minőségi, nem gyorsan érlelt káposztánk van, garantáltan nem lesz túl savanyú, illetve nem lesz mellékíze. Az olajat ízlés szerint választhatjuk meg hozzá, a napraforgóolaj semlegesebb, az olíva- vagy lenmagolaj már karakteresebb ízeket eredményez. De ki lehet próbálni más zsiradékokkal is. Továbbá szinte mindegyik verzióra igaz, hogy 15 perc pihentetés jót tesz a salátának, de ha tehetjük, hagyjuk egy teljes órán át hidegben pihenni, hogy az ízek jól összeérjenek.
Legegyszerűbb és leggyorsabb ízesítői a hagymafélék. Az apróra vágott lila hagymát, újhagymát vagy póréhagymát egy csipet sóval, frissen őrölt borssal és egy kicsi olajjal összekeverjük, majd az apróra vágott savanyú káposztával összeforgatjuk. Megszórható még őrölt pirospaprikával vagy őrölt köménnyel is. Az olajos-hagymás alap bővíthető roppanósra párolt brokkolival vagy zöldbabbal. A párolt zöldségeket lehűtve, lecsöpögtetve adjuk hozzá.
Kísérője lehet még a sárgarépa és az alma. A julienne-re vágott vagy reszelt almát és sárgarépát hozzáadjuk a közepes hosszúságúra vágott savanyú káposztához, aprított újhagymával vagy póréhagymával felturbózzuk. Végül kis olajat sóval, oregánóval vagy borsikafűvel (csombor) kikeverünk, és ezzel locsoljuk meg a salátát.
Az olajos alapú saláták után nézzünk néhány majonézeset! Itt a dresszing alapja a majonéz, amit tejföllel vagy joghurttal lehet fellazítani, és utána fűszerezni. A zöldfűszerekről se feledkezzünk meg, a petrezselyem és a kapor egyaránt remek ízt kölcsönöz neki.
A hagymával összekevert savanyú káposztát meglocsolhatjuk majonézes alappal, fokhagymával kibővítve, sózva, borsozva. Ez a saláta is dúsítható sárgarépával, almával, kaliforniai paprikával, uborkával vagy akár csemegeuborkával is.
És végül ne feledkezzünk el az állati eredetű hozzávalókról sem. Ha szeretjük, dúsíthatjuk főtt tojással, apróra vágott vagy reszelt sajtfélékkel (pl. gouda, ementáli, cheddar vagy füstölt mozzarella). A húsimádók pedig kibővíthetik jóféle virslivel, füstölt sonkával vagy vékonyra metélt sonkával is.