Ez a 10 legjobb házi orvosság a megfázás kezelésére
2019. October 17.Kapar a torkunk, folyik az orrunk, gyengének, erőtlennek érezzük magunkat. Szuper, megint sikerült megbetegednünk. Ha már így alakult, enyhítsük a kellemetlen tüneteket kemikáliák nélkül, házi módszerekkel. Mutatjuk a 10 leghatásosabbat.
1.Vöröshagyma köhögésre és fülfájásra
A köhögést hatásosan csillapítja a vöröshagymából készített szirup. Ehhez egy közepes hagymát pucoljunk meg, vágjunk kockákra, szórjuk meg alaposan cukorral, és fedjük le 1 órára. Az így nyert folyadékot teáskanálnyi adagokban érdemes bevenni, segíteni fog a köhögés ellen, a hagymában található C-vitamin pedig az immunrendszerünket erősíti. A megfázás gyakori tünete a fülfájás is. Ez ellen egy hagymát vágjunk apróra, majd csavarjuk kendőbe, és tegyük a fájós fülünkre.
2.Gyömbér a fájdalmakra és gyulladásokra
Immunerősítő hatása miatt sokan fogyasztanak gyömbért megfázás esetén. Ennek hatásossága tudományosan még nem bizonyított, viszont azt tudjuk, hogy a gyömbér felmelegíti a szervezetünket, valamint javítja a vérkeringésünket, így a kórokozók nehezebben fészkelik be magukat a nyálkahártyáinkba. A gyömbért gyakran a természet aszpirinjeként is emlegetik a benne található gingerol miatt, ennek az anyagnak ugyanis nagyon hasonlít a szerkezete az acetilszalicilsavéhoz, amelyet a 20. század óta aszpirin néven árusítanak.
3.Csili az eldugult orra
A csípős ázsiai ételeket régóta ajánlják, ha eldugult az orrunk. Már teszteltek is egy csili alapú orrspray-t, amely 1 perc után hatni kezd – mellékhatások nélkül.
4.Bodza a lázra és köhögésre
A bodzavirág izzasztó hatással bír, így a fogyasztása – és az azt követő pihenés – hatékony a lázra. Köhögésre érdemes teát főzni belőle.
5.Cékla a gyulladásokra és a magas vérnyomásra
A betanin, amelytől a cékla vörös színét kapja, rendkívül hatékony gyulladáscsökkentő szer. A köhögés és nátha mellett sokaknál a megemelkedett vérnyomás is tünete egy megfázásnak. Ezt egy 2008-ban publikált brit tanulmány szerint a cékla hatékonyan képes a normális szintre visszaszorítani.
6.Gyógynövénytea torokfájásra
A torokfájás az egyik leggyakoribb tünete a bakteriális fertőzéseknek. Korábban a borsmentateát javasolták, de mára bebizonyosodott, hogy inkább árt, mint használ, mivel kiszárítja a nyálkahártyát, és ezáltal még jobban irritálja a torkunkat. Hatásosabbak a hideg főzetek hibiszkusszal vagy izlandi zuzmóval. Aki mindenképpen meleg italt inna, válasszon például zsályateát, és lehetőleg langyosan fogyassza.
7.Túró, ha berekedtünk
Persze nem belsőleg, hanem borogatásnak használva. Ehhez egy gyapjúkendőt ujjnyi vastagon kenjünk be túróval, majd tegyük a torkunkra vagy a fülünkre. A hűvös túró segíti a vérellátást, és ezzel szervezetünk saját immunrendszerét bírja hatékonyabb működésre.
8.Illóolajok köhögésre és fejfájásra
Az illóolajok belélegzése gyógyír az eldugult orrunkra, könnyebben jutunk oxigénhez, javítja az orrnyálkahártya vérellátását, és bizonyos olajok a torokváladékot is segítenek felszakítani. Különösen ajánlott az eukaliptusz-, menta- és borsmentaolaj. Utóbbi fejfájáskor is bevethető, ugyanis serkenti az agyunk vérellátását.
9.Méz és tej álmatlanság és gyulladások ellen
Ha meg vagyunk fázva, legszívesebben ki sem kelünk az ágyból, viszont elaludni sem tudunk a betegség kellemetlen tünetei miatt. A meleg, mézes tej régi házi orvosság, hatékonyságának alapja a tejben fellelhető triptofán, amely szervezetünkben alvássegítő anyagokká alakul át. Plusz ne feledjük el, a méz erős fertőtlenítő hatású.
10.Tyúkhúsleves a végtagfájdalmakra
A csirkehúsban található karnozin aktivizálja az immunrendszerünket, ezen felül a forró leves magas hőmérséklete szintén segít a hőérzékeny vírusok elleni küzdelemben. Az ilyen betegségek esetén gyakran lép fel végtagfájdalom, és bár csak tüneti kezelés, mégsem elhanyagolható: a kellemesen meleg leves enyhíti a fájdalmakat.
Forrás: Das Kochrezept