Ezért együnk csicseriborsót
A csicseriborsó előnyei
Mint a hüvelyeseket általában, a csicseriborsót a zöldségek és a fehérjeforrások között is számon tartjuk. Rendkívül sok tápanyagot tartalmaznak: fehérjét, ásványi anyagokat, vitaminokat, de még rostokat is. Azzal, hogy a csicseriborsót beépítjük az étrendünkbe, sok betegség kialakulásának kockázatát csökkenthetjük: szívbetegségek, cukorbetegség, rák.
A csicseriborsó tápanyagtartalma
Sok zöldséggel ellentétben, a csicseriborsó kalóriatartalma nem a legalacsonyabb, de számos, nagyon fontos tápanyagot tartalmaz. A csésze főtt csicseriborsó a következő értékekkel bír: 270 kalória, 45 g szénhidrát, 4 g zsír, 15 g fehérje és 13 g rost. Ugyanez a mennyiség fedezi a napi folsavszükségletet, és a vasszükséglet 26%-át. Számos további ásványi anyagot tartalmaz: mangán, cink, réz, valamint B-vitamin (B1 és B6).
Magas rosttartalmú étel
A rosttartalma az egyik ok, amiért mindenképpen rendszeresíteni kell a táplálékaink között. Kortól és nemtől függően naponta legalább 21-38 g rostot kellene fogyasztanunk. 1 csészényi csicseriborsó fedezi a napi rostszükséglet harmadát.
Azt mindannyian tudjuk, hogy a megfelelő mértékű rostfogyasztás nagyon fontos az emésztésünknek, vannak azonban további előnyei is: tovább tart a jóllakottság érzése, kevesebbet eszünk, és ez gyorsan megmutatkozik a derékbőségünkön is. A csicseriborsó feloldódó rostokat tartalmaz, ami segít csökkenteni a lipoprotein és a rossz koleszterin szintjét is. Valamint segít egyenletes szinten tartani a vércukorszintet, így cukorbetegség esetén is nagyon hasznos lehet. Az a tény régóta ismert, hogy a rostok magas aránya a táplálékaink között segít csökkenteni az emésztőszervi daganatok kialakulásának veszélyét. (elsősorban gyomor és végbél)
A csicseriborsó nagyon gazdag folsavban
A legtöbb ember hozzájut a megfelelő mennyiségű folsavhoz az elfogyasztott táplálékán keresztül, de vannak olyan csoportok, főleg a várandós és gyermekágyas nők, akiknek oda kell figyelniük a megfelelő folsavbevitelre. A folsav alapvető fontosságú a sejtek növekedése szempontjából, elsősorban magzatkorban. Szintén nagyon fontos a gerincoszlop kifejlődésében, segít megelőzni az olyan születési rendellenességek kialakulását, mint a nyitott gerinc. Szintén kulcsszerepet játszik a vörösvérsejtek és a DNA kialakulásában. 1 csésze csicseriborsó fedezi egy nő napi folsav-szükségletének 70%-át, egy várandós kismama napi folsav-szükségletének pedig a felét.
A csicseriborsó kitűnő növényi vasforrás
A gyerekek, a tinik és a nők sokszor nem tudnak hozzájutni megfelelő mennyiségű, növényi eredetű vashoz. A vasra szükség van a vörös vérsejtek és egyes hormonok előállításához, de elengedhetetlen a sejtek fejlődéséhez és a normál növekedéshez. A menstruáció miatt a nők vasszükséglete (18g) nagyobb, mint a férfiaké (8g). A változó korban ez a szükségletkülönbség eltűnik. Egy csésze csicseriborsó fedezi a nők napi vasszükségletének 25%-át, míg a férfiakénak a felét.
A csicseriborsóban található vas sokkal könnyebben szívódik fel, mint a húsokban található, állati eredetű változat. A megfelelő mennyiségű C-vitamin fogyasztás segíti a szervezetben a vas felszívódását. Így a legjobb, ha együtt fogyasztjuk a vas- és a C-vitamin-tartalmú ételeket: paradicsomleves csicseriborsóval, vagy kaliforniai paprika humusszal.
A csicseriborsó rendkívül sok fehérjét tartalmaz
A csicseriborsó nagyon sok fehérjét tartalmaz, egy csészényiben több található, mint 2 nagy tojásban. Arra azonban figyeljünk, hogy ez – az állati eredetűekkel ellentétben – nem teljes fehérje, mert nem tartalmaz minden, az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen aminosavat. Vegyes táplálkozással azonban, tojást, tejterméket, húst, zöldségeket és gabonákat fogyasztva, minden szükséges aminosavhoz hozzájutunk. Mindig igyekezünk a változatosságra törekedni a táplálkozásunkban akkor is, ha vegetáriánusok vagyunk. Így tudjuk biztosítani, hogy a szervezetünk minden szükséges tápanyaghoz hozzájut.
Forrás: livestrong.com