Ugye mindenki emlékszik a sulimenza csokiöntetes piskótakockájára? :)
Sokunknak az egyetlen jó emléke az ovis/sulis menzáról a piskótakocka csokiöntettel, még akkor is, ha a mai fejemmel tudom, hogy az a piskóta elég fura alapanyagokból lehetett, és a csokiöntet se 70%-os csokoládétartalmú csokiból készült. A piskóta, mint jelenség viszont az életünk része a mai napig, szinte minden élelmiszerboltban és büfében kapható a piskótatekercs, és talán ez a legegyszerűbb sütemény, amit szinte mindenki össze tud dobni. Csinos is tud lenni, gyümölcsökkel, krémekkel is működik, szóval nyerő darab. Nem mondom, hogy minden háziasszonynak tudnia kell, mert miért kéne, inkább úgy fogalmaznék, hogy érdemes, mert életet ment ez a viszonylag gyors desszert.
A – mondjuk úgy – magyar alapreceptben nincs vaj, ennek a 6 tojásos receptnek az egyszerűségét kevés sütemény múlja felül: 6 tojás, 6 evőkanál cukor, 6 evőkanál liszt. Sütőpor sem kell, csak jól fel kell verni külön a tojássárgáját és a –fehérjét, utána pedig nagyon óvatosan kell vele bánni. Könnyen elrontható, de nem kell megijedni a habtól. Ha megérted azt, hogy a piskóta akkor lesz könnyű, ha a sok felvert habban benne marad a levegő, akkor ráérzel a mozdulatokra amivel a lisztet bele tudod forgatni, és nem lesz semmi baj.
A francia génoise viszont vajas, sőt, sokszor barna vajas. A tojásokat szétválasztás nélkül verik fel, gyakran gőz fölött kezdve, majd így adják hozzá a vajat és a lisztet. Én most ezt a kicsit különlegesebb, itthon kevésbé ismert receptet hoztam, amihez jól mennek a karamellizált gyümölcsök, most éppen a szilva, de télen pl. almával is finom. Valamint egy szimpla tejszínhab, esetleg egy savanykásabb krémsajtos krém sem rossz ötlet.
Hozzávalók
- A tésztához:
- 2 dkg vaj (+ a kivajazáshoz)
- 3 tojás
- 9 ½ dkg liszt (+ a lisztezéshez)
- 9 ½ dkg cukor
- csipet só
- A szilvához:
- ½ kg szilva
- 5-6 ek barnacukor
- víz
- A krémhez:
- 2 dl hideg tejszín
- 20 dkg puha krémsajt
- 2 ek cukor
- ½ tk vaníliakivonat
Elkészítés
A sütőt melegítsd elő 175ºC-ra. Egy csatos tortaformát vajazz és lisztezz ki, vagy béleld ki sütőpapírral. Olvaszd meg a vajat és tedd félre (meg is barníthatod, vagyis tovább a tűzön hagyhatod – én is ezt tettem). A tojásokat keverd össze a cukorral, majd egy robotgéppel verd nagyon habosra, és halványsárgára kb. 5 perc alatt. Szitáld hozzá a sóval elkevert lisztet, majd forgasd bele, végül csorgasd hozzá a vajat is, vigyázva, hogy a kivált szárazanyag a tál alján maradjon. Ezzel is forgasd össze, majd öntsd a tortaformába és süsd kb. 35 percig, amikor már a duplájára nőtt és épp elkezd elválni a forma szélétől. A formában hagyd hűlni legalább 10 percet, vedd ki és borítsd rácsra, majd legalább egy órát vágj a felvágással.
Közben készítsd el a szilvát: felezd, vagy negyedeld a szilvákat, a magjukat távolítsd el. A cukorral együtt tedd fel közepes lángra, és löttyints hozzá egy kevés vizet. Főzd kb 8 percig, míg a leves szirupos nem lesz, és a szilvák meg nem puhulnak. Tedd félre hűlni.
A krémhez kissé verd fel a krémsajtot a cukor felével és a vaníliával, majd a cukor másik felével verd habbá a tejszínt. Forgasd bele a krémsajtot és együtt verd tovább míg kemény hab nem lesz. Jobb tartása lesz, de még így is tejszínhabszerű és kissé savanykás.
Állítsd össze a tortát. A piskótát vágd 2-3 részre, a rétegekre kenj először krémet, majd kanalazz rá a szilvából. A tetejét is díszísd a krémmel, és a szilvával. Jót tesz neki, ha hagyod a hűtőben állni, de azonnal is tálalhatod.