Ez a legfinomabb téli paradicsomleves titka
A paradicsom alapvetően nyári, kora őszi zöldségünk, kár is erőltetni télen, nem? Épp ezért készül belőle a paradicsomlekvártól a szárított paradicsomon keresztül a sűrített paradicsomig mindenféle, még nyár végén, hogy megpróbáljuk a következő fél évet valahogy átvészelni igazi paradicsom nélkül. Nem szezonális, mondhatnánk, akkor mit keres a Szezonok rovatban egy sült paradicsom leves? Pont azért, mert sült!
A paradicsom ugyanis télen igazán csak sütve jó: koncentrálódnak az ízek, a cukor is, édesebb, és erőteljesebben umami ízű lesz, ezért minden finomabb belőle, pl ez a leves is, de egy hasonló szósz is készülhet belőle vagy önmagában tésztára is isteni. Ne számíts a hagyományos paradicsomlevesre – amit egyébként paradicsomsűrítményből vígan készítünk télen is – egy egész más ízű krémlevesről beszélünk, ami azonban tele van ízzel, és még tejszín is kerül bele (persze ez elhagyható).
A lényeg, hogy a főbb alapanyagokat – a paradicsomot, a hagymát és a fokhagymát – mind megsütjük, ezért már eleve összesülnek a sütőben az ízek, aztán még össze is rottyantjuk őket, hogy teljes legyen az élmény.
Hozzávalók
- 1 ½ kg paradicsom
- 1 fej vörös, vagy fehér hagyma (a fehér eleve lágyabb ízű)
- 4-5 gerezd fokhagyma
- 4 ek olívaolaj
- 1 l zöldség, vagy csirke alaplé (esetleg víz)
- 2 dl tejszín (elhagyható)
- só, bors és cukor ízlés szerint
Elkészítés
1. A sütőt melegítsd elő 200ºC-ra.
2. A paradicsomokat mosd meg, ha fürtös akkor hagyd rajta a szárát, a fokhagymagerezdeket hagyd hámozatlanul, a hagymát vágd félbe.
3. Tedd tepsibe, majd locsold meg az olívaolajjal az egész keveréket, sózd, borsozd, keverd össze, majd a hagymákat vágott felükkel lefelé fordítva told a tepsit a sütőbe.
4. Kb. 45 perc alatt szépen karamellizálódik a paradicsom, a fokhagyma krémes lesz, a hagyma megpuhul.
5. Tedd a paradicsomokat egy lábosba, a fokhagymákat nyomkodd ki a héjából, a hagymáról szedd le a héját és a gyökerét, majd mindent önts nyakon az alaplével.
6. Forrald fel, és 15 perc főzés után turmixold.
7. Én át is szoktam passzírozni, mert a paradicsomhéj darabokat nem szeretem, de nem szükséges.
8. A tejszínnel – ha használsz – melegítsd össze, de ne forrald.
9. Forrón, esetleg friss bazsalikommal megszórva tálald.