Tea, de tejjel! Tudod, miért isszák így a britek a teát?
2021. October 23.Ahogy közelít a tél, egyre többen kezdünk ismét melengető italokat készíteni magunknak. Kakaót, forró csokit vagy az örök klasszikus teát. Van, aki a zöld, más a gyümölcsös vagy a fekete teát szereti, ez egyéni ízlés kérdése. És a fekete tea kedvelőinek is megvan az a külön csoportja, akik angol/brit mintára tejjel fogyasztják az italukat. Vajon honnan jön ez a szokás, és mi a magyarázata?
Nem ez az egyetlen furcsa szokás a britek részéről, elvégre az úttest számunkra szokatlan oldalán vezetnek, és a mértékegységeiket is mixelték: az európai metrikus és az angolszász rendszert vegyesen használják.
A filteresre esküszöl? A teafilter még a mosogatásban is segíthet!
A szokás, hogy tejjel fogyasztják a teát, a 18. századból ered. Akkoriban különlegességnek számított a tea, hiszen vitorlás hajókon hónapok alatt jutott el a világ túlsó feléről az esős Brit-szigetekre, és az emberek szerették volna megadni a módját a fogyasztásának. Ezért a teát kínai porcelán csészékből fogyasztották, ezekből viszont csak a kiváló minőségűek – és ezért drágák – voltak azok, amelyek kimondottan jól bírták a nagyon forró folyadékokat. A nagy többség által megfizethető porcelán viszont bizony megrepedt a forró folyadék hatására. Erre a problémára jelentette az a megoldást, hogy előbb tejet töltöttek a csészékbe, majd arra a teát. Nemcsak a csésze maradt egyben, hanem az akkor még nagyon drága teán is spórolni tudtak. A felszolgált tej-tea keverékének arányáról pedig megállapítható volt, hogy a házigazda mennyire tehetős.
Tudtad? Mitől „bubble” a bubble tea? És mi az a boba?
Ha tennénk egy próbát az angol módra elkészített teával, jöjjön egy jó tanács. Kezdjük a tejjel, majd arra töltsük a teát, így kellemesebben keveredik a két íz, és valamelyest finomabb lesz az eredmény, mintha a forró teára töltenénk a tejet.
Forrás: Reader’s Digest