Marton Adrienn-nel, Pataky Péterrel és a hét gasztrobloggerrel mostantól még ízesebb az élet
Fotó: 123RF

Ezért ne dobjuk ki a savanyú uborka levét

2019. June 26.

Bár nyáron a kovászos uborka a nagy sláger, azért valószínűleg legtöbbünk hűtőjében ott lapul egy-egy üveg finom savanyított uborka is. Akár magunk tettük el, akár a piacon vagy a boltban vásároltuk, egy biztos: ha kiürült az üveg, a levének sem kell a lefolyóban végeznie. Mutatjuk, miért. 

 

1. Savanyítsunk! Az uborka levét rengeteg dologra fel tudjuk használni. A legkézenfekvőbb ötlet, hogy beleteszünk valami mást, mondjuk a maradék sárgarépát, fokhagymát, főtt tojást vagy retket, így a kisebb mennyiségű zöldségmaradék jó helyre kerül, és nekünk is újra tele lesz a savanyúságos üvegünk. Minél tovább tartjuk a lében a zöldségeket, annál jobban átveszik a savanykás ízt. 

 

2. Ha már tálalnánk az ebédet, de nincs otthon savanyúság, ennél gyorsabb megoldásra lesz szükség. Ilyenkor a levet salátaöntetként használhatjuk fel, a zöldségek nem fogják jelentősen átvenni az ízét, de kellemes, savanykás összhatású lesz a salátánk.

 

3. Nézzük meg a címkét! Ha jó minőségű – nem cukorral agyontömött – uborkalével van dolgunk, el is fogyaszthatjuk önmagában. Több frissen megjelent tanulmány szerint az uborkalé elfogyasztása kimondottan egészséges, különösen akkor, ha mellette sokat mozgunk. A tanulmány szerint ugyanis nagyon jól tudja pótolni a testmozgás közben elveszített folyadékot a lében található só és ecet kombinációja révén, ráadásul zsírmentes is. A cukorra viszont tényleg figyeljünk, nehogy akaratlanul túl sok kalóriát vigyünk be a szervezetünkbe. 

 

4. Az ecet és az ecetet tartalmazó ételek ráadásul a fogyást is elősegítik, szabályozzák a vércukorszintünket, illetve javítják az emésztésünket. Az uborka leve emellett bőven tartalmaz antioxidánsokat és C-vitamint. 

 

5. És ha mégsem szeretnénk önmagában elkortyolni? Ebben az esetben nyugodtan használjuk főzéshez, a lé felhasználásával ecetes, citromos ízeket csempészhetünk az ételeinkbe. Készíthetünk belőle – ahogy feljebb már említettük – salátaöntetet (kevert salátákhoz, lila hagymás krumplisalátához vagy egyszerű paradicsom- és uborkasalátához), pácolhatunk benne húsokat, de azt is kipróbálhatjuk, hogy ebben a lében főzzük meg a burgonyát.

 

6. A legtöbb növény szereti a savas közeget, ezért csak jót tehet nekik, ha öntünk melléjük egy keveset a savanyú uborka levéből. Persze mielőtt ezt megtennénk, nézzünk utána az adott növény pontos jellemzőinek! 

 

7. Az erjesztett típusú, azaz kovászos uborkának további előnyei is vannak: gyulladáscsökkentő, immunerősítő, emésztéssegítő hatással bír. A kapor pedig koleszterincsökkentő tulajdonsága miatt lehet jó választás, persze amellett, hogy az egyik legaromásabb zöldfűszer. A kovászos uborka leve behűtve isteni, csodásan felfrissít egy forró napon. 

 

Forrás: mashed

Megosztom barátaimmal

Szerkesztőink kedvencei

Uborka: előnyök és tápértékek

Uborka: előnyök és tápértékek

Kevés olyan menő étel van, mint az uborka

Napi ajánlatunk

Top videók

Sonkás-bulguros töltött kaliforniai paprikák

Könnyű ebéd vagy vacsora a sütőből. A receptből az is kiderül, hogy miért érdemes elősütnöd a paprikát.

Almás rizsfelfújt

Őszi desszert, amely egy tartalmas leves után 2. fogásként is megállja a helyét.

Duplasajtos tepsis bucik

A hot dog kiflit akár így is felhasználhatod!