Tuti tippek a gazdaságos vásárláshoz
Van valami, amin nem szoktam spórolni. Nem fogom vissza magam, és általában a jó minőségre törekszem ételvásárláskor, amit meg is kell fizetni: ha épp Serrano sonkát szeretnék, megveszem, olívaolajból is csak a biztos jót veszem, nem alkuszom meg a parmezánnál sem, és így tovább. Legfeljebb talán a mennyiségekre figyelek, inkább kevesebbet veszek, de jó legyen – végülis ez is egy spórolás. Viszont ahogy a családban is egyre többen lettünk, én sem engedhetem el magam annyira, amennyire szeretném, és próbáltam kidolgozni egy teljes stratégiát (és ideológiát) a gazdaságos vásárlásra. Ha nem is lett olcsóbb egy-egy bevásárlás, gazdaságosabb mindenképpen, mert általában tovább tart – már ez is valami.
Kerüld a csili-vili csomagolást: kisüveges magok, csatos üveges lekvár és társai. Jó az kimérve, vagy a sima üvegben is, az extra csomagolás csak megdrágítja a terméket. Ez a saját márkás termékekre is vonatkozik. Egyáltalán nem biztos, hogy rosszabb egy márkásnál, de ezt ki kell kísérletezni. Sok helyütt a gyártót is feltüntetik, ez máris szolgál némi infoval a termék minőségéről.
A nagyobb csomagolás általában (! Nem mindig!) olcsóbb, figyeld a kilónkénti árat. Viszont csak akkor vegyél ilyet, ha a nyitott csomag nem ront az étel minőségén. Pl. fűszereknél jobb az időről időre történő frissítés, nem érdemes nagy mennyiségben betárazni.
Mindig tartsd szem előtt, hogy a nyers, feldolgozatlan étel olcsóbb, mint az előfőzött, elősütött, félkész termékek. Bár sokszor megkönnyítik az életet, és lehet, hogy a spórolt idő többet ér, mint a pénz. Mérlegelj!
A szezonális mindig olcsóbb! Nem kell epret venni télen, és nem is csak az ára miatt: tápanyag, és főleg íz szempontjából is csalódni fogsz, mert egyikben sem bajnok a télen beszerzett eper. Talán nem véletlen…
Egyébként tápanyag: az adott szezon igyekszik gondoskodni magáról; télen is keresd azokat a termékeket, amelyek a legtöbb tápanyagot biztosítják. Ilyenek a hüvelyesek, a káposztafélék is, amelyek bőven ellátnak rostokkal és ásványi anyagokkal ilyenkor is, és az áruk is nagyon kedvező. Erre is vonatkozik, hogy nem kell feltétlenül bedőlni az új ételtrendeknek, de persze nem kell elzárkózni a kipróbálástól sem. Egy jó példa erre a quinoa, amit imádok, és eszem is, közben viszont nagyon drága. Fantasztikus fehérje és rost forrás, de így vannak ezzel a hüvelyesek is… szóval – ismétlem magam – mérlegelj.
És utolsónak egy lehet, hogy furcsának tűnő ötlet, ami nekem bejött: bánj óvatosan a gyümölcsökkel zöldségekkel. Pl. a körte, a paradicsom, az alma, az avokádó nagyon meg tudja bosszulni, ha dobálod, vagy megnyomódik. Ezért bánj úgy ezekkel, mintha tojások lennének. Nehezen tudod kikerülni, hogy az üzletbe jutásig ne dobálják össze-vissza, de ha te jobban vigyázol, akkor tovább is élvezheted a gyümölcsét (rossz szóvicc, elnézést :/).