6 fura dolog, amelyektől fáradtabbak lehetünk
Rábukkantunk egy érdekes és meglepő cikkre a hellogiggles.com-on, amely pontokba szedve hívja fel a figyelmet azokra a furcsaságokra, amelyek nem a nyugodt, pihentető alvást segítik elő.
Azt már bizonyára mindannyian tudjuk, hogy a sok munka és a késői lefekvés nem a pihentető alvás jó barátai. Még ha mindent jól is csinálunk (8 óra alvás, lefekvés előtt nem eszünk, stb.), akkor is előfordulhat az, hogy álmatagok vagyunk. Ha ez áll fenn, valószínűleg valami aprósággal szabotáljuk a nyugodt alvást.
A National Sleep Foundation szerint egy kamasznak 8-10 óra, egy felnőttnek 7-9 óra, idősebbeknek pedig 7-8 óra alvásra van szükségük. Rengeteg mindenre kell odafigyelnünk ahhoz, hogy valóban jól aludjunk: kapcsoljuk ki a TV-t, ne igyunk lefekvés előtt alkoholt, legyen csend. Ha csukva van a szemünk, akkor is nehéz az agyunknak kikapcsolnia, ha zajban alszunk. Ráadásul vannak olyan apró, fura dolgok, amelyek szintén zavarhatják a nyugodt alvást.
1. Ha túl sok csomagot cipelünk napközben: Szó szerint. Persze, mindennek el kell férnie a táskánkban, de ha rendszeresen gyalog kell cipekednünk egy-egy bevásárlás után, akkor útközben mindig tegyük le a nagy csomagot, váltsunk kezet, pihentessük a karjainkat.
2. Ha a kávé mellé nem iszunk elég folyadékot: Persze, szükséges, hogy bírjuk talpon estig, de a koffein dehidratál. Ennek eredményeképpen pedig a testünk többet dolgozik, így jobban elfárad. Minden csésze kávé mellé igyunk meg egy pohár vizet – de sajnos ennek ellenére is érezhetjük a túl sok koffein álmatlanító hatását.
3. Ha túl kényelmes ruhát viselünk: Talán a legfurcsább ok a nyugtalan alvásra. Szakértők bebizonyították, hogy ha a ruháink túl puhák és kényelmesek, az agyunk azt hiheti, alvásidő van. Szerencsére könnyen átverhetjük az agyunkat, csak fontoljuk meg, mit veszünk fel.
4. Ha túl sok gyümölcsöt fogyasztunk: Jó választás, ha uzsonnára gyümölcsöt eszünk, viszont a benne levő cukor nem biztos, hogy jót tesz. Együnk mellé egy marék diófélét, így az abban levő fehérje segít kiegyenlíteni a cukorszintet.
5. Ha túl sokat stresszelünk: Lehet, úgy érezzük, a szoros határidők csak még jobban munkára sarkallnak, de valójában rombolják az alvásunk minőségét. Meditáljunk legalább napi 15 percet. Ha ez nem annyira jön be, foglalkozzunk valami olyannal, ami kikapcsol (sportoljunk, főzzünk, rajzoljunk, stb.)
6. Ha a barátaink túl stresszesek: Ha mindig türelmesen és segítőkészen meghallgatjuk a barátaink munkahelyi gondjait, szakításait, aktuális problémáit, akkor a mi stressz-szintünk is emelkedik, és ez az alvásunkra is hatással van. A saját belsőnkkel is törődjünk, ne csak másokéval.
Ha a pihentető alvás ellenére is fáradtak vagyunk, akkor forduljunk orvoshoz, hiszen a krónikus fáradtság és a kimerültség számos más betegség előjele lehet.