Zöldségropogós – bármiből
Na ezt hogy? Ez most itt arról fog szólni, hogy hogyan készíts úgy általában zöldségropogóst bármilyen zöldségből. Ez azért nagyon fontos téma, mert a zöldségropogós egy csodalátos módja annak, hogy több zöldséget egyél, miközben tulajdonképpen egy sokszor sajtos, friss fűszeres, sokféle ízű, és legfőképpen ROPOGÓS valamit lapátolsz be, amitől egyszercsak sokkal vonzóbb lesz ez a tócsni (vagy zöldségfasírtnak is hívhatod). A másik, amiért érdemes erről beszélni, az az a tény, hogy egy ilyen fasírt alapanyagainak csak a képzeleted, és a spájzod tartalma szab határt, mert abból készül, amiből csak akarod.
Az alapformula a következő:
Zöldségek + fűszerek, ízesítők + (sajt) + ragasztó elem
Menjünk sorban:
Zöldségek
– a keményebbeket reszeld le (répa, édesburgonya, zeller), a kiszsemű, zsengék mehetnek, ahogy vannak (kukorica, borsó), a konzerv főttek is (bab, csicseri, stb).
– a cukkini viszont nagyon vizes: reszeld le, tedd szűrőbe egy tál fölé, sózd be, majd kb. 15 perc múlva nyomkodd ki. Minél szárazabb, annál jobb.
– a karfiol és a brokkoli főzést igényel: az apró rózsákat főzd puhára, majd nyomkodd szét még kisebb darabokra, hogy jó ropogósra süljön.
– leveles zöldek: a spenót, mángold, és társaik pillanatig tartó forrázása (blansírozása) után, a nedvességet kinyomkodva már mehet is a többi hozzávalóhoz.
Ízesítők
Hagyma, fokhagyma, újhagyma, mindenféle friss zöldfűszer, őrölt fűszerek, csak gondold végig a kombinációs lehetőségeket, ez még egy matematikusnak is sok lenne. Magyarán: végtelen! És ehhez jönnek a mindenféle sajtok, feta, kéksajt, kecskesajt, akár a parmezán is, de a sima trappista is jó, csak sok ízt nem ad hozzá a ropogóshoz.
A ragasztó
Ez a liszt és a tojás, általában együtt, de a tojás nem is mindig kell, főleg ha sajt is van benne. A liszt pedig lehet sima fehér, teljeskiőrlésű, sőt, lehet gluténmentes is, de akkor csicseriborsót, vagy zablisztet válassz, ezek viszonylag ízetlenek, és nagyon jó ragasztók, ráadásul magas rosttartalmuk miatt hosszabban biztosítják a teltségérzetet.
Már csak meg kell sütni: Jobban jársz, ha kevés olajban, serpenyőben sütöd a fasírtokat, így biztosan ropogósak lesznek. Persze forró sütőben is megteheted ugyanezt, de sosem lesz annyira ropogós a külseje, mint ha olajban sütnéd.
Ne felejts el hozzá valamiféle finom szószt kínálni: a tejfölös, joghurtos szószok mellett a majonéz, egy jó pesztó, vagy valami csípős szósz is jól passzol.
És akkor az alaprecept:
Hozzávalók
- Kb. 1 kg zöldség a fentiek alapján előkészítve (lehet vegyesen is)
- 1 nagy tojás
- 1 marék reszelt, vagy morzsolt sajt
- 4-8 ek liszt (a zöldségek nedvességétől függően)
- 1 ek fűszer
- 1 tk apróra vágott fokhagyma, vagy kb 4x ennyi hagyma
- min. ½ tk só
- ízlés szerint bors
- olaj a sütéshez
Elkészítés
Mindent keverj össze, és ha tudsz egy kb. ujjnyi vastag fasírtot formálni a tésztából, akkor nem kell bele több liszt. Az olajban mindkét oldalát közepesen magas lángon süsd 2-3 percig, csöpögtesd le, és tálald a szósszal.