Muffin, amiről észre sem veszed, hogy egészséges!
Szögezzük le: a cukorbetegek is ehetnek édességet, csak persze az nem mindegy, hogy milyet. Mert nemcsak az fontos, hogy natív cukrot ne fogyasszunk (igen, én is a magam inzulinrezisztenciájával), hanem az is, hogy jó szénhidrátot együnk. Sok dolog nehezíti mondjuk egy sütemény elkészítését, mert ha nem használunk cukrot, akkor egész más lesz a textúra, és a teljes kiőrlésű lisztek, vagy a csökkentett szénhidráttartalmú lisztkeverékek is változtatnak a végeredményen. Nem utolsó szempont, hogy a fent említett, gyors felszívódású szénhidrátokhoz képest sajnos az egészségesebb alternatívának ráadásul meglehetősen borsos is az ára…
Én ezért kompromisszumokra törekszem. Ebből az egyik, hogy nem sütök, hanem pl. tofuból készítek pohárkrémet. Csak leturmixolom mondjuk egy kis citromlével a puha tofut, hozzáadok egy kevés sztíviát vagy eritritet, alaposan lehűtöm, és friss gyümölccsel tálalom. Jópofa, nem? A másik kompromisszumom az, hogy sütéskor használok ugyan cukrot, de nagyon keveset, azt is csak a textúra miatt: a cukor segít megőrizni a sütemény puhaságát és nehezebben is szárad ki, valamint karamellizálódik is, ami ízt is, állagot is jelent. Ez ebben a konkrét esetben azt jelenti, hogy az egész muffinban összesen 5 dkg cukor van, ami 12 muffinra elosztva alig több, mint 4 g szénhidrátot jelent. 1 muffin Ch tartalma mindennel együtt kb.16 g (gyümölcstől függően), ami egy 160 g-os, napi ötszöri étkezéssel járó diétában, a lassú és gyors szénhidrátok arányát is figyelembe véve, egy uzsonnának éppen tökéletes egy pohár tejes kávéval, vagy egy kiadós leves utáni desszertnek. Ugyanis egy kevés gyümölcsön kívül már csak lassú szénhidrát van benne, zabkorpa és teljes kiőrlésű liszt.
Hozzávalók
- 2 ½ dl író (kefírrel helyettesítheted)
- 0,8 dl étolaj
- 2 tojás
- 5 dkg cukor vagy édesítőszer
- 1 tk vaníliakivonat vagy reszelt citrushéj (elhagyható ízesítők)
- 10 dkg zabkorpa 15 dkg teljeskiőrlésű liszt
- 8 g sütőpor
- 8 g szódabikarbóna
- csipet só
- eritrit vagy más édesítő ízlés szerint
- 25 dkg gyümölcs apróra kockázva
Elkészítés
Melegítsd elő a sütőt 215ºC-ra. A muffinformákat olajozd ki, még akkor is, ha szilikont használsz (mint én; hidd el, tapasztalatból beszélek). Keverd össze a száraz alapanyagokat: a lisztet, a korpát, a sütőport, a szódabikarbónát és a sót. A nedves alapanyagokat is keverd össze: add az íróhoz a tojásokat és a cukrot, az olajat és a vaníliát, majd habverővel alaposan vegyítsd el.
Én most, hogy november van, almát és körtét kockáztam fel, és ehhez ½ tk fahéjat is adtam. Bármilyen gyümölcsöt is használsz, ízesítsd kedved szerint, és keverd össze ízlés szerinti eritrittel is.
Ha minden elő van készítve, keverd össze a száraz és nedves alapanyagokat, majd töltsd meg a 12 lyukú muffinforma összes lyukát 1/3-ig. Kanalazz rá kb. 2 teáakanálnyi gyümölcsöt, majd fedd be a maradék tésztával. 16-18 percig süsd, de ne süsd túl, mert száraz lesz.A formában hagy hűlni 15 percig, és csak azután emeld ki óvatosan. Langyosan a legfinomabb!. Akiknél pedig nem számít a szénhidrát, és/vagy azok aránya, reggelire is fogyaszthatják, akár úton is. Nem túl édes, de nagyon ízletes muffin.