Tavaszváró sajttorta - egy igazán meglepő hozzávalóval
Azt már tudjuk, hogy a sajttorta bizony tejtermék nélkül is készülhet – hiszen egy főzés nélkül készítendő változatot már az Ízes élet olvasóival is megosztottam afféle óév-búcsúztatóként. Ám most eljött az ideje, hogy a tavaszt is sajttortával köszöntsük, mégpedig egy klasszikus, sült változattal, melyet nemrégiben egy budapesti főzőkurzusomon is elkészítettem a nebulókkal…
Olyan elsöprő siker lett, hogy amikor egy pop-up ebédet tartottunk a Kristóf Konyhája food truckban, és a berendelt desszertek nem érkeztek meg időben, elhatároztam: összedobom ott helyben, a kis sárga Robur buszban – ahol még tortaformánk sem volt, de még lapos kis tepsiben sütve is ismételten osztatlan siker lett. Különösen büszke vagyok rá, hogy a vegán “túró” desszertek magyarországi istennője, Stőhr Gréta, a Great Bistro megálmodója és séfje is el volt ájulva a végeredménytől – és bár mindenki boldogságának örülök, tőle igazán jóleső dicséretet jelentett, hogy csillogó szemmel falta a rögtönzött “túró” tortámat.
Negyed óra alatt elkészül, újabb 25 percet tölt a sütőben, és bár hidegen a legfinomabb, eddig még sosem bírtuk ki, hogy megvárjuk míg kihűl. Javaslom, hogy tálalás előtt ne áruljuk el a vendégeknek, miből is készült – olyan mókás, ahogy az ámuldozó falatozók találgatnak, és egyikük sem (igen, még Gréta sem) jött rá a turpisságra, amíg nem árulom el a titkot, amely bár először engem is meglepett, a végeredmény egyértelműen lenyűgözött, és örökre meggyőzött: a csicseriborsó igenis lehet desszert alapanyag – gondoljunk csak a japánok babpüré desszertjeire, vagy épp arra, hogy a tojást is előszeretettel használják süteményekben a nem-vegánok.
Innen már csak egy lépés a csicseri-sajttorta…
Hozzávalók
12 szeletes tortához- 1 konzerv csicseriborsó, lecsöpögtetve, megmosva
- 1 csésze (kb 3 decis) kesudió
- 1 csomag zabfalat, vagy más omlós keksz, akár glutén vagy cukormentes
- 10 deka kókuszzsír
- ½ csésze kókuszkrém
- 2 evőkanál kukoricakeményítő
- 1 citrom leve és héja
- 1 csipet fahéj
- 1/3 csésze agave vagy juharszirup, esetleg nyírfacukor
- A tetejére: én juharsziruppal karamellizált fahéjas sütőtök krémet készítettem, de házi lekvár, esetleg csokoládéval összeolvasztott mogyoróvaj is remek választás lehet.
Elkészítés
1. A sütőmet 180 fokra melegítem, és nekilátok a mágiának.
2. Egy lábosban vizet forralok, és ha már lobog, belezuttyantom a kesudiókat, majd félrehúzom, és hagyom, hogy alaposan megduzzadjanak, megpuhuljanak. Akár egy éjszakát is állhatnak, de sietősen fél óra is elég nekik.
3. A konyhai robotgépemben morzsává töröm a zabfalatokat nagyjából 3 evőkanál kókuszzsírral. Ha nincs robotgép, sajtreszelő nagylyukú oldalán is működik a dolog – eztán kézzel kavirnyászom össze a zsiradékkal a kekszmorzsikat.
4. A torta alapot a kapcsos tortaformám aljába gyömöszölöm, hogy mindenhová egyformán jusson, majd jöhet az édes krém.
5. A lecsepegtetett, áztatott kesudiót, a csicseriborsót, a maradék kókuszzsírt, a kókuszkrémet, a citrom lereszelt héját és levét és a fahéjat botmixerrel homogén krémmé keverem, majd fakanállal alaposan elkavarom benne a keményítőt is, és a keksz-alapra simítom. Az állaga olyasmi kell hogy legyen, mint egy sűrű humusz textúrája.
6. Ugorhat is a sütőbe 25-35 percre – ha nagyon pirul a teteje, ráborítok egy sütőpapírt. Közben elkészítem a toppingot – ezt persze az határozza meg, hogy mi friss a piacon, vagy mi lapul a kamrámban. Erdei gyümölcs mártástól egyszerű juharszirupon át karamell szószig bármi játszhat.
7. A megsült tortát rácson hűlni hagyom. Langyosan a túrótortára emlékeztet, jéghidegen pedig klasszikus „New York sajttorta” feeling.