Így készül a legfinomabb csirkemell, amely omlós és lédús
Hozzávalók
- csirkemell
Elkészítés
Na kérem, ez a módszer nem lesz nagy újdonság azoknak, akik kicsit is tisztában vannak az amerikai hálaadás ünnep szokásaival – és az akörüli vitákkal. Az egyik sarkallatos kérdés ugyanis mindig az, hogy a pulykát, amit ilyenkor sütni szoktak, pácolják-e vagy sem. És ez nem ám egy egyszerű pác, hanem olykor – a pulyka méretétől függően – vödörnyi vizes, sós, fűszeres lé. És a kulcs a sóban és a vízben van, ugyanis ez a sóoldat (4 ek só 1 l vízhez) könnyen beszivárog a húsba, ami ettől lédúsabb lesz; különösen jól működik ez a kiszáradásra hajlamos, kevésbé zsíros húsoknál, pl. a csirkemellnél is. Ebből már látszik, hogy a vitában én a pácolni oldalon állok, nekem eddig mindig bejött. Számtalanszor sütöttem így pulykát hálaadásra és karácsonyra is, de karajt is, és igen, a csirkemellet is így szoktam sütni. Ráadásul a csirkemell filének mindössze fél-1 óra pácolás kell, mert kisebb, vékonyabb. A karajt viszont ugyanúgy, ahogy a pulykát, egy éjszakára bent hagyom a lében. A csirke sütésnél pedig van még trükköm, ami kétszeresen, sőt háromszorosan bebiztosítja a a száraz cipőtalp elkerülését.
Az egyik, hogy alaposan megszárítva, utána olvasztott vajjal megkenve, a sütőben sütöm. Persze süthetném, és néha szoktam is, serpenyőben, akkor nem vajon, hanem minimum vaj és olaj keverékében, hogy ne égjen meg a vaj. De az a tapasztalatom, hogy egyenletesebben sül sütőben. A serpenyőt akkor használom, amikor kérget szeretnék, ilyenkor magas lángon kérgesítem a felületét, de ha vastagabb mellfiléről van szó, általában akkor is a sütőben végzi, hogy belseje is egyenletesen átsüljön. Itt, és egyébként a hússütésnél az egyik legjobb barátod a maghőmérő. A csirkét kb 85ºC-ra kell sütni az optimális eredményért, de rutinnal ezt úgy is érzed, ha megnyomkodod a húst. Egy átlagos mellnél ez sütőben, kb 210ºC-on kb. fél óra, ha előtte hűtőben pácoltad. Egyébként langyos sós vízzel a pácolási folyamatot is felgyorsíthatod. Ha kivetted a sütőből, akkor hagyd állni. Ez nagyon fontos lépés, a hamadik a tuti eredmény felé vezető úton. Ilyenkor a hús nedvei bent maradnak, és nem szivárognak ki, így még lédúsabb lesz az étel.
Hát ennyi a nagy titok, ki lehet próbálni, és érdemes is. Természetesen a csirkét az olvasztott vajas kenés után bármivel lehet fűszerezni, nekem kedvencem a füstölt paprika, de sima só és bors is jöhet. És persze nem csak a vajas kenés az egyetlen út: ha pácolod a csirkemellet, és utána panírozod, szintén különlegesen lédús rántott csirkét kapsz.