Az igazi francia hagymaleves
Oké, lehet, hogy kicsit hosszadalmas az elkészítése, de semmiképpen nem nehéz, és a felénél ott is hagyhatod rotyogni, amíg valami egészen mást csinálsz. Aztán ha kész, már eheted is, vagy még egy lépéssel a csillagokba repítheted a vacsorát: grillezz rá egy sajtos kenyeret… olvad a sajt, forró a leves, karamelles, savanykás, édes egyszerre… teljes boldogság egy tányérban. Ráadásul, nem tudom, ti hogy vagytok vele, de nekem kifejezetten jó érzés és büszkeség, hogy a nagy klasszikusok, a francia konyha remekművei közül készítettem egyet, méghozzá nem is rosszul.
Ez a recept elég puritán, minimális benne a fűszer, csak a hagyma érvényesül benne, és a bor íze. Természetesen érzésre, vagy a saját ízlésedre formálva adj hozzá kakukkfüvet és/vagy babérlevelet. Én, ahogy minden más hagymás ételt is, fehér hagymából szeretem készíteni, olykor salotthagymával. Jóféle sauvignon blanc-t használok hozzá, és a mélyhűtőmből előkapott alaplevet. Ha neked az nincs, akkor javaslom a zselés formában kapható levesalapot, az jó minőségű, és adalékanyag mentes.
Hozzávalók
- 70 dkg (fehér) hagyma vékonyra szeletelve
- 3 ek vaj
- 1 ek olívaolaj
- 1 tk só
- ½ tk (barna) cukor
- 3 ek liszt
- 2 l forró marha alaplé (vagy 1 l alaplé, 1 víz)
- 1 ¼ dl száraz fehérbor
- só, bors ízlés szerint
Elkészítés
Én gyaluval szoktam felszeletelni a hagymát, az a leggyorsabb, és legegyszerűbb. Egy tál hideg vízre állítom a gyalut, így nem is könnyezem meg ezt a folyamatot. Leszűröm, és mehet a felhevített vaj és olaj keverékére. Lefedve 15 percig, alacsony hőfokon párold, majd vedd le a fedőt, tekerd fel a lángot közepesre, add hozzá a cukrot és a sót, és gyakori kevergetés mellett 35-40 percig karamellizáld. Ez egy türelemjáték, nem lehet siettetni, csak akkor lesz finom a végeredmény, ha a hagyma egyenletesen karamellizálódott – ehhez pedig idő kell.
Ha aranybarna, szórd meg a lisztttel, és kevergesd 3 percig, majd öntsd rá a bort, és pár másodperc után a forró alaplevet is. Így főzd leglább fél órát részben lefedve, közben habozd le ha szükséges. Ha puha, selmyes, és sűrű,tálalhatod is. Sok régi francia recept ilyenkor arra szólít fel, hogy 3 ek. konyakot adj hozzá; engem sem kell sokáig bíztatni, de óvatosan az alhollal, hiszen ezzel már nem főzöd.
Ha szeretnél rá sajtos kenyeret, akkor melegítsd elő grillt, egy kis tálba merj a levesből, piríts kenyeret, szórd meg sajttal és pár apró kocka vajjal, helyezd a levesre, grillezd, majd élvezd a hedonista levesed csodás látványát. Egészségedre!